JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

glazúr

glazúr szó jelentése

A "glazúr" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "glazúr" egy olyan vékony, átlátszó, fényes bevonat vagy réteg, amelyet felhordunk egy tárgyra, például kerámiaedényekre vagy süteményekre. A glazúr általában a tárgy felületét védő rétegként szolgál, és lehetővé teszi, hogy az adott tárgy könnyen tisztítható legyen. Emellett a glazúr is díszítő elemként funkcionálhat, hiszen különféle színekben és mintázatokban elérhető. A glazúrt általában kerámiaiparban alkalmazzák, ahol a nyers agyagot először megformálják és megsütik, majd ezt követően hordják fel rá a glazúrt. A glazúrozás során az anyagot olyan anyagokból készült keverékkel borítják be, amelyek sütés során olvadnak és egyenletesen eloszlanak a felületen. Ezután újra megsütik a tárgyat, hogy a glazúr felforrósodjon és kialakuljon a végleges fényes bevonat. Sütemények esetében pedig a glazúr cukorból vagy csokoládéból készülhet, és a sütés után hordják fel a sütemények felületére. A glazúr itt szintén vékony, fényes réteget képez a süteményen, amely díszítő célra vagy az íz fokozására szolgálhat. Összességében a "glazúr" egy olyan bevonat vagy réteg, amelyet tárgyakra vagy ételekre hordunk fel, hogy védelmet nyújtsunk és díszítsünk velük.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "glazúr" szó eredete a latin "glaciāre" igéből származik, amelynek jelentése "jéggé tenni". Ezután a középlatinban a "glazūra" szó jött létre, ami azt jelentette, hogy "üvegesíteni". A középfrancia "eglacer" igéből származik, amelynek jelentése "jégkristályokkal borítani".

A glazúr eredetileg arra utalt, hogy egy tárgyat vagy felületet üvegszerűvé, simává és fényessé varázsoljanak. A fémeket és kerámiaanyagokat is be lehetett vonni a glazúrozás folyamatába. Az első dokumentált felhasználása a 14. században történt.

A szó későbbi használata kibővült, és az édességek díszítésére is alkalmazzák. Ebben az összefüggésben a glazúr olyan bevonatot jelent, amelyet az ételek vagy sütemények tetején alkalmaznak, hogy fényes és vonzó megjelenést biztosítsanak.

Az etimológiája tehát visszavezethető a latin és középfrancia gyökerekre, amelyek eredeti jelentése az üvegesítés és jégkristályokkal való borítás volt.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A cukrász édes glazúrral borította be a friss süteményeket.
2. A konyhapulton álló kerámia tálakat díszes glazúrral vonták be.
3. A művész finom ecsetvonásokkal vitte fel a glazúrt a kerámia szobrokra.
4. Az autók karosszériáját gyönyörű fényes glazúrral kezelték le a gyárban.
5. Az építészek választása a fehér, matt glazúros csempékre esett a fürdőszobában.
6. A festőművész hatalmas képeket festett, majd végül egy vékony rétegben glazúrozta őket.
7. Az íróasztalon álló porcelán bögrét elegáns aranyos glazúrral díszítették.
8. A kerámiakészítő különleges technikával alkalmazza a színes glazúrt az edényekre.
9. A csempegyárban a munkások gondosan vitatták fel a glazúrt az agyaglapokra.
10. Az üvegablakokon található átlátszó glazúr tökéletesen beengedi a napfényt a szobába.

Rokonértelmű szavak

bevonat, máz, üvegesítés, bevonás, felületkezelés

Fonetikus átírás

/ˈɡlɑzur/

Betűrendben közeli szavak

glabella, glaciális, gladiátor, glamour, glaukóma, glazúr, gleccser, gléda, glettelés, glikogén, gliptika,