gesz
gesz szó jelentése
A "gesz" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen definiálható: A "gesz" egy szleng kifejezés, amely a pénzt, készpénzt vagy fizetőeszközt jelenti. A szó eredete nem teljesen tisztázott, ám feltételezhetően az angol "cash" szóból ered. A gesz használata informálisabb, közvetlenebb stílusú beszélgetésekben, baráti társaságokban vagy utcai nyelvezetben jellemző. Példák gesz szó használatára: - Mennyi a belépő? - Ötszáz gesz. - Hozd már át a geszet, megveszem az újságot. - Kifizetem ezt a vacsorát, csak hozd ide azt a sok geszet. Fontos megjegyezni, hogy a "gesz" nem tekinthető hivatalos vagy irodalmi stílusú kifejezésnek. Inkább informális kommunikációban vagy a mindennapi beszédben használják.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A „gesz” szó eredete és kialakulása nem teljesen tisztázott, de a legelfogadottabb vélemény szerint a szó egy közép-ázsiai eredetű növény nevét jelölte eredetileg. Ez a növény a háncsfélék családjába tartozik, és vastag, szőrös levelei vannak.
A gesz szóval először a török nyelvekben találkozhatunk, például az oszmán és kazah nyelvben. A török nyelvi kapcsolatok révén terjedt el más nyelvekbe is, például az oroszba is bekerült, ahol „gesz” vagy „gyesz” formában használják.
A gesz kifejezést azután kezdték alkalmazni az állatvilágban is. A magyar nyelvben gyakran hivatkoznak rá a vadon élő patások, például az antilopok vagy zebrák lábán levő sűrűn helyezkedő szőrzetre. Ezt a sűrűn álló szőrzetet gesztoroknak is nevezik.
Az etimológiai kutatások szerint lehet, hogy a gesz szó eredeti jelentése valamilyen vastag, tömör anyagra utalt, mint például a növény levele vagy az állatok sűrű szőrzete. Az idők folyamán azonban a szó jelentése átalakult, és kibővült más jelentésekkel is.
Fontos megjegyezni, hogy a gesz szó már régóta használatban van a magyar nyelvben, így pontos eredetét nehéz teljes bizonyossággal meghatározni. A szó etimológiájának további kutatásai segíthetnek tisztázni a pontos eredetét és kialakulását.
Szófaja és helyesírása
ragadvány
Példamondatok
1. A gesztusok sokszor többet mondanak, mint a szavak.
2. A fiú gesztikulációival kifejezte az örömét.
3. A tárgyalás során a felek közötti gesztiók sokat segítettek a kommunikációban.
4. A tanár gesztikulálva magyarázta el a feladatot.
5. A színész remekül használja a gesztusait a karakterének megformálásához.
6. Az emberi kommunikációban a verbális és nonverbális jelek, például a gesztusok egyaránt fontosak.
7. A rendező arra kérte a színészeket, hogy hangsúlyozottan használjanak gesztusokat a jelenetben.
8. A gyerek figyelemfelkeltő gesztusokkal próbálta elterelni a szülők figyelmét.
9. A politikus szavai mögött megtalálhatók a kifinomult gesztusok is, amelyekkel befolyásolni próbálja a közönséget.
10. Az előadóművész minden dal alatt kifejező gesztusokat használt.
Rokonértelmű szavak
biztat, bátorít, buzdít, serkent, ösztönöz
Fonetikus átírás
A fonetikus átírás a "gesz" szó kiejtéséhez lehet: [gɛs].
Betűrendben közeli szavak
szabvany, maganelet, metodista, ellenszenves, forditva, gesz, vakfolt, ellenreformacio, hazafele, rozsda, konyok,