JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

gárda

gárda szó jelentése

A "gárda" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben többféle értelemben használt kifejezés. Az alábbiakban bemutatok néhány gyakori jelentést: 1. Rendőrségi szervezet: A "gárda" kifejezés a rendészeti szervezetek egy csoportját jelenti, amelyek a közrend és közbiztonság fenntartásával, bűnözés megelőzésével foglalkoznak. Az ilyen típusú gárdák általában állami vagy önkormányzati irányítás alatt működnek. 2. Polgárőrség: A "gárda" kifejezés néha a polgárőrséget is jelöli, amely egy civil önkéntes szervezet, ami közösségi védelmi feladatokat lát el, támogatva ezzel a rendfenntartó hatóságok munkáját. 3. Hadsereg vagy katonai egység: Régebben a "gárda" szó a hadsereg vagy katonai egység neveként is előfordult, jelölve egy adott csoportot vagy egységet. 4. Hagyományőrző csoportok: Az utóbbi években a "gárda" szó használata olyan hagyományőrző csoportokra is vonatkozik, amelyek a magyar történelmi hagyományokat és kultúrát próbálják megőrizni, gyakran fegyelmezett formációkba szerveződve. Fontos megjegyezni, hogy a "gárda" szó használata és jelentése időnként politikai vagy ideológiai töltöttséget is hordozhat. Egyes csoportok vagy mozgalmak a "gárda" kifejezést használják tevékenységük nevében, ami kontextustól függően eltérő értelmet adhat a szónak.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "gárda" szó eredete latin nyelvből származik. A latin "guardia" szóból ered, amelynek jelentése "őrség" vagy "védelem". Ez a szó a középkori latinban "guarda" formában jelent meg, majd később az ófrancia nyelvben "garde" alakban terjedt el.

A szó eredeti jelentése tehát az őrzés, védelem vagy felügyelet volt. A középkorban a gárda olyan csoportot vagy egységet jelentett, amely felelős volt egy adott terület védelméért, például egy városfal vagy kastély őrzéséért. A gárdák általában fegyveresekből álltak, és feladataik közé tartozott a rend fenntartása és az emberek biztonságának garantálása.

A szó kialakulása során az eredeti jelentés mellett a gárda kifejezés az idők folyamán más értelmeket is kapott. Például a katonai kontextuson túl a gárda kifejezést használják a rendőrség egyes egységeire is, valamint olyan csoportokra is, akik bizonyos hagyományokat vagy protokollokat követnek (például díszőrség).

Összességében a "gárda" szó eredete a latin "guardia" szóból ered, és az őrzés, védelem vagy felügyelet jelentését hordozza.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A katonák erős, fegyelmezett gárda alkották a hadseregben.
2. A palota előtt pompázó gárda állt őrt.
3. Az elnök személyes testőrei a legjobb gárdisták közül kerültek ki.
4. A tűzoltók azonnal reagáltak a riasztásra és gyorsan megérkezett a helyszínre a gárda.
5. A királyi gárda elegáns egyenruhában vonult fel a ceremónia alkalmából.
6. Az önkéntesek gárdája segítette az idős embereket a bevásárlásban és más napi teendőkben.
7. A rendőrök nagy erővel léptek fel az utcai randalírozókkal szemben, hogy biztosítsák a közrendet és békét.
8. Az elit testőrök gárda kísérte az uralkodót az állami ünnepségen.
9. A városi parkban sétálva láttam egy szobrot, amely egy híres történelmi gárdát ábrázolt.
10. A testvérek mindig egymásra figyeltek, mint egy összetartó testvéri gárda.

Rokonértelmű szavak

csapat, csoport, brigád, egység, osztag, alakulat, hadtest, sereg

Fonetikus átírás

/gaːrda/

Betűrendben közeli szavak

gangréna, garaboly, garabonciás, garád, garat, gárda, gardedám, gárdista, garmada, garnitúra, garzon,