garabonciás
garabonciás szó jelentése
A "garabonciás" egy magyar eredetű szó, amely a középkori bűvészekre vagy varázslókra utal. A garabonciások híresek voltak különleges képességeikről, amelyekkel megtévesztették a közönségüket. Ők képesek voltak trükköket végrehajtani, mint például az eltűnés, átváltozás vagy objektumok megjelenítése üres dobozokból. A garabonciások előadásaikat leggyakrabban utazó cirkuszokban vagy vásárokon tartották, ahol elkápráztatták a nézőket varázslatos mutatványaikkal. Az előadásaik során rendszerint színes és extravagáns jelmezeket viseltek, valamint használtak különböző kellékeket és eszközöket a trükkök végrehajtásához. A "garabonciás" szó tehát a magyar nyelvben arra utal, hogy valaki varázslatos képességekkel rendelkezik vagy bűvészeti tevékenységet végez. Emellett a szó gyakran használatos a varázslatot vagy trükközést jelölő kifejezésként is.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A „garabonciás” szó eredete a cigány nyelvből származik, és a magyar nyelvben a 19. században jelent meg. A szó eredeti jelentése „bűvész”, „varázsló” vagy „mutatványos”.
A garabonciások olyan utcai előadók voltak, akik különféle trükköket, mutatványokat és bűvészeti fogásokat mutattak be a nézőknek. Gyakran járták az országot, és az emberek kíváncsiságát és érdeklődését keltették fel azzal, hogy elképesztő dolgokat csináltak.
Az etimológiai eredetét tekintve a „garabonciás” szó valószínűleg a cigány nyelven keresztül jutott el a magyarba. A pontos eredetét azonban nehéz meghatározni, mivel nem található pontos forrás vagy dokumentáció erről.
Egyes vélemények szerint a „garabonciás” szó eredete hindu eredetű lehet, mivel kapcsolódást mutathat az indiai „gurú” vagy „bábú” szavakkal. Más vélemények szerint pedig a török nyelvből került át a magyarba.
Összességében elmondható, hogy a „garabonciás” szó eredete rejtélyes marad, de a cigány nyelvből való átvételével a magyar nyelv gazdagításához és a bűvészet kultúrájának fejlődéséhez járult hozzá.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A vidám garabonciás a cirkuszban mindenkit megnevettetett.
2. Az ügyes garabonciás képes volt bármilyen trükköt előadni.
3. A gyerekek nagy örömmel fogadták a színes garabonciásokat a farsangi bálon.
4. A garabonciások vidám zenével és bohóckodással szórakoztatták a közönséget.
5. A cirkuszi előadásban a főszerepet egy ügyes garabonciás kapta.
6. Az utcán játszó garabonciások felhívták magukra a járókelők figyelmét.
7. A karnevál alatt rengeteg garabonciást lehetett látni az utcákon.
8. A farsangi buliban mindenki maszkot viselt, de a legjobb öltözet egy garabonciásnak bizonyult.
9. A gyerekek izgatottan várták, hogy mikor érkezik meg a községbe a híres garabonciás cirkusz.
10. A vidám garabonciások szórakoztatták az embereket az állatkertben is.
Rokonértelmű szavak
bohóc, komédiás, humorista, tréfamester
Fonetikus átírás
[ɡɒrɒbonˈtʃiːaːʃ]
Betűrendben közeli szavak
gamma, gáncs, gang, gangréna, garaboly, garabonciás, garád, garat, gárda, gardedám, gárdista,