csodtorveny
csodtorveny szó jelentése
A 'csődtörvény' egy olyan jogszabály, amely a csőd eljárását szabályozza. A csőd eljárás a gazdasági válságban lévő, fizetésképtelen cégek vagy magánszemélyek esetében alkalmazható. A csődtörvény meghatározza a csődeljárás feltételeit, menetét és az érintett felek jogait és kötelezettségeit. A csődtörvény célja a fizetésképtelen adósok helyzetének rendezése, hogy a hitelezők részben vagy egészben megkapják követeléseiket, és az adós újra talpra tudjon állni. A törvény általában előírja az adós vagyonának felmérését, a hitelezőkkel való tárgyalást, valamint a vagyonkezelést és az elosztást. A csődtörvény által meghatározott eljárási rendszer lehetőséget ad az adós számára arra, hogy megszabaduljon az adósságoktól, valamint bizonyos védelmet nyújt neki a hitelezőkkel szemben. Ugyanakkor a hitelezők is jogokkal rendelkeznek az eljárás során, hogy igényeik érvényesüljenek. Fontos kiemelni, hogy a csődtörvény egy bonyolult jogi terület, amely szakértelmet igényel mind az adós, mind a hitelezők részéről. A csődeljárás során gyakran bevonásra kerülnek szakértők és a bíróság is, hogy garantálja a törvényes eljárást és az érintettek jogainak védelmét.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A 'csődtörvény' kifejezés eredete és etimológiája a jogi terminológiahoz kapcsolódik. A 'csőd' szó eredete a középkori latin "causa debiti" kifejezésre vezethető vissza, ami adóssági okot jelent. A csőd fogalmát a középkorban elsősorban az adósságokkal kapcsolatos jogi eljárások során alkalmazták.
A törvény szó pedig az ókori római jogi terminológiára vezethető vissza, amely a "lex" vagy "legis" kifejezésből alakult ki. Ezek az ókori római jogszabályokat jelölték, amelyeket a szenátus vagy a népgyűlés hozott.
A 'csődtörvény' kifejezés tehát a csőd fogalmát és az ehhez kapcsolódó jogi eljárásokat meghatározó törvényekre utal. A csődtörvények általában szabályozzák az adós fizetésképtelenségét, az adós- és hitelezői jogokat és kötelezettségeket, valamint a csődeljárás lefolytatásának részleteit.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A csődtörvény határozza meg a vállalkozások csődeljárásának folyamatát.
2. A csődtörvény értelmében az adós cégeknek bizonyos feltételeknek kell megfelelniük a csődeljárásban való részvételhez.
3. Az új csődtörvény lehetőséget nyújt a veszteséges vállalkozásoknak a felszámolás helyett a folytatásra.
4. A csődtörvény alapján az adós cégnek be kell jelentenie, ha fizetésképtelenné válik.
5. A csődtörvény célja a hitelezők érdekeinek védelme és az adós cégek fenntartható gazdálkodása.
6. Az új csődtörvény előírja, hogy az adós cégeket előzetes egyeztetésre kötelezik a hitelezőikkel a fizetési nehézségek kezelése érdekében.
7. A csődtörvény lehetőséget biztosít az adós cégnek a tartozásainak átütemezésére vagy részleges elengedésére.
8. Az alkalmazott csődtörvény alapján az adós cég vezetése meneszthető és a vagyonkezelést egy kijelölt személy végzi.
9. A csődtörvény lehetővé teszi az adós cégnek a válságkezelési terv kidolgozását a további működés biztosítása érdekében.
10. Az új csődtörvény hatályba lépése óta jelentősen megnövekedett a csődeljárásba keveredett cégek száma.
Rokonértelmű szavak
felszámolási törvény, csődeljárás, fizetésképtelenségi törvény, csődrendszer, adósságrendezési törvény
Fonetikus átírás
/'tʃøːdtørveːɲ/
Betűrendben közeli szavak
csuklopant, alkotmany, harmatpont, mozdony, huszonot, csodtorveny, ven, selyem, szoke, jegenyefa, morajlik,