JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

alkotmany

alkotmany szó jelentése

Az "alkotmány" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az "alkotmány" szó a jogi és politikai rendszerekben használatos fogalom. Jelentése több szempontból is értelmezhető. Egyrészt az alkotmány olyan írott vagy íratlan jogi dokumentum, amely meghatározza egy ország vagy állam politikai rendszerét, az államhatalmi szervek működését, a polgárok jogait és kötelezettségeit. Az alkotmány alapvetően meghatározza egy állam működésének alapelveit és struktúráját. Másrészt az alkotmány fogalma azt jelenti, hogy egy adott ország vagy állam politikai berendezkedése, a hatalmi viszonyok és intézmények összessége. Az alkotmány tehát nem csak egy írott dokumentum, hanem egy komplex politikai rendszer is. Az alkotmány általában tartalmazza az államfő, a kormány, a parlament és más hatalmi szervek feladatait, hatáskörét és működési szabályait. Emellett rögzíti az állampolgárok jogait és kötelezettségeit is. Az alkotmányos rendszer általában demokratikus elveken alapszik, és biztosítja a hatalommegosztást, az emberi jogok védelmét és az állampolgárok részvételét a politikai folyamatokban. Az alkotmány módosítása vagy felülvizsgálata általában speciális eljárásokhoz kötött, és ezeket gyakran a törvényhozó testületnek vagy az állampolgároknak kell jóváhagyniuk. Az alkotmányozás folyamata tehát fontos szerepet játszik egy ország politikai életében, és meghatározza az állami intézmények működését és az állampolgárok jogait.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "alkotmány" szó eredete a latin "constitutio" szóra vezethető vissza, amelynek jelentése "rendezés", "összeállítás". A "constitutio" szó az ókori Rómában az állam és jogi rendszer alapját képező törvényeket és intézményeket jelölte.

Az "alkotmány" szó a középkorban került először használatba, amikor a fejedelemségekben és királyságokban kezdtek kialakulni az írott jogi dokumentumok, amelyek rögzítették a hatalmi viszonyokat és az állampolgári jogokat. Ezek a dokumentumok alkották az állam szerkezetét és működését.

A 16. és 17. században az "alkotmány" szó már általánosan használt fogalmává vált, és ma már leginkább egy ország alapvető jogi normáit tartalmazó írott dokumentumot jelent. Az alkotmány meghatározza az állam formáját, a hatalmi ágak elosztását, az állampolgári jogokat és kötelességeket, valamint az államhoz kapcsolódó más alapvető kérdéseket.

Az "alkotmány" szó etimológiailag tehát arra utal, hogy egy adott politikai közösség vagy állam szerkezetét és működését összeállítják és rendezik.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az alkotmány a legfőbb törvényi dokumentum egy országban.
2. Az alkotmány garantálja az állampolgárok alapvető jogait és szabadságait.
3. Az alkotmány meghatározza az állam működésének alapelveit és intézményeit.
4. Az alkotmány a politikai hatalom elosztását és korlátozását szolgálja.
5. Az alkotmány alapján választják meg az államfőt és a parlament tagjait.
6. Az alkotmány módosítása különleges eljárással történik.
7. A jogrendiség, az egyenlőség és a demokrácia az alkotmány alapértékei közé tartoznak.
8. Az alkotmány általános keretet biztosít a törvényhozás, végrehajtás és igazságszolgáltatás számára.
9. Az alkotmány előírja a választójogot és a választások rendjét.
10. Az alkotmány védelmet nyújt a polgároknak az állami túlkapásokkal szemben.

Rokonértelmű szavak

alaptörvény, törvényhozás, jogalkotmány, hatalmi rendszer, politikai alap, államszervezet

Fonetikus átírás

[ˈɒlkotmaːɲ]

Betűrendben közeli szavak

kezzelfoghato, vegighallgat, csiz, csigabiga, csuklopant, alkotmany, harmatpont, mozdony, huszonot, csodtorveny, ven,