JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

bibliográfia

bibliográfia szó jelentése

A "bibliográfia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A bibliográfia egy adott témakört vagy területet áttekintő, rendszerezett jegyzék vagy leírások gyűjteménye. A bibliográfia célja, hogy segítse a kutatókat és érdeklődőket az adott témában elérhető irodalom megtalálásában és feldolgozásában. A bibliográfia lehet általános (általános irodalomtörténeti, könyvtártudományi stb.), vagy speciális (például orvosi, jogi, művészeti stb.). Tartalmazhat könyvek, cikkek, tanulmányok, disszertációk, tanulmánykötetek stb. bibliográfikus adatait, mint például szerző neve, cím, kiadó, kiadás éve stb. A bibliográfiák lehetnek retrospektív jellegűek is, amelyek visszamenőlegesen tartalmazzák egy adott időszakban megjelent művek bibliográfiai adatait. A bibliográfia segítségével könnyebben elérhetővé válnak azok az irodalmi források, amelyek segíthetnek egy témával kapcsolatos kutatásban vagy mélyebb megértésben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "bibliográfia" szó eredete a görög nyelvben található. A "biblion" szó jelentése "könyv", míg a "grapho" jelentése "írni". Tehát a "bibliográfia" szó jelentése "a könyvek írása" vagy "a könyvek leírása".

A bibliográfia eredetileg a könyvek leírásával és azok jegyzékével foglalkozott. Az első bibliográfiák nagy része teológiai művekre összpontosított, és főként vallási szövegeket tartalmazott. Később azonban kiterjesztették a más témájú könyvekre is.

A bibliográfia fejlődése és kialakulása során újabb elemekkel gazdagodott, mint például a szerző nevének, címnek, kiadásnak és egyéb információknak az említése. A modern bibliográfiák már nemcsak a könyveket tartalmazzák, hanem más publikációkat is, mint például cikkeket, tanulmányokat vagy digitális dokumentumokat.

Az etimológiai elemzés tehát azt mutatja, hogy a "bibliográfia" szó eredetileg a könyvek leírását jelentette, de ma már sokkal szélesebb értelemben használják ezt a kifejezést.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A szakdolgozatom elkészítéséhez átfogó bibliográfiát készítettem a témával kapcsolatos irodalmi forrásokról.
2. A kutatásom során rengeteg cikket találtam a témával kapcsolatban, és ezeket mind beleértettem a bibliográfiámba.
3. Az előadásomhoz összeállítottam egy részletes bibliográfiát, amely tartalmazza az összes hivatkozott könyvet és cikket.
4. A könyv végén található bibliográfia segítségével könnyen megtalálhatók azok a források, amelyeket az író felhasznált a mű megírásához.
5. A konferencián bemutatott kutatásomhoz készítettem egy bibliográfiát, amelyben felsoroltam az összes hivatkozott tanulmányt és adatbázist.
6. A tanulmány elemző része után található bibliográfia fontos információkat nyújt a szerző által használt forrásokról.
7. Az újságírók számára elengedhetetlen, hogy rendelkezzenek egy pontos bibliográfiával, hogy hitelesen tudják idézni az információkat.
8. A diplomamunkámhoz összeállítottam egy bibliográfiát, amelyben megtalálhatók azok a könyvek és cikkek, amelyeket felhasználtam a kutatásomhoz.
9. A tudományos cikkekben gyakran található bibliográfia, amely lehetővé teszi az olvasók számára, hogy további információkat találjanak az adott témáról.
10. Az irodalomtanárok rendszerint figyelnek arra, hogy a diákok megfelelően formázzák és elkészítsék a bibliográfiát a beadandóikban.

Rokonértelmű szavak

irodalomjegyzék, irodalomhivatkozás, forrásjegyzék, forráshivatkozás

Fonetikus átírás

[bɪblɪoˈgrɑːfiɑ]

Betűrendben közeli szavak

bíber, bibi, bibic, bibircsók, bibliapapír, bibliográfia, biboldó, bíbor, bíborcsiga, bíborvörös, bicebóca,