JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

archetípus

archetípus szó jelentése

Az "archetípus" szó eredetileg a görög "arché" (elsődleges, alapvető) és "týposz" (mintára, formára) szavakból származik, és jelentése "elsődleges minta" vagy "alapvető forma". A magyar nyelvben az archetípus fogalma a pszichológiában és a művészetekben ismert. A pszichológiában Carl Gustav Jung vezette be ezt a fogalmat, és azt jelenti, hogy egy olyan öröklött kollektív tudattartalom, amely az emberi tapasztalatok alapján kialakuló közös képzeteket tartalmazza. Az archetípusok olyan alapvető szimbólumok vagy minták, amelyek minden emberben megtalálhatók és azonos értelmezést váltanak ki. Például az anyaarchetípus az anyai szeretet, megértés és gondoskodás jelképe. A művészetekben az archetípusok olyan univerzális jellemzők vagy motívumok, amelyek gyakran ismétlődnek a művészeti alkotásokban. Ezek az alapvető szimbólumok vagy történetelemek erős érzelmi hatást válthatnak ki a közönségben, mert mélyen gyökereznek az emberi tudatban és érzelmekben. Például az örök szerelem, hős-ellenség vagy a bűn és bűnhődés archetípusok gyakran felbukkannak a mítoszokban, regényekben vagy filmekben. Az archetípus tehát egy olyan alapvető minta vagy jelenség, amely mindannyiunkban jelen van és közös értelmezést kelt.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "archetípus" szó eredete a görög nyelvre vezethető vissza. A "arché" (ἀρχή) szó jelentése "kezdet" vagy "forrás", míg a "týpos" (τύπος) kifejezés "minta" vagy "példa". Tehát az "archetípus" szóösszetétel jelentése valami olyasmi, mint "eredeti minta" vagy "kezdő példa".

A pszichológia területén Carl Gustav Jung használta először a "archetípus" fogalmát. Ő arra az elképzelésre épített, hogy az emberi lélekben olyan alapvető képek, motívumok és szimbólumok vannak jelen, amelyek közösek minden emberben, függetlenül a kultúrájától és tapasztalataitól. Ezek az archetípusok az öröklött tudattalan részeinkhez tartoznak, és meghatározzák gondolkodásunkat, érzelmeinket és viselkedésünket.

Az "archetípus" szó tehát a pszichológián túl is használatos lett, és más területeken is alkalmazzák. Az irodalomban például gyakran találkozhatunk olyan karakterekkel vagy motívumokkal, amelyek az archetípusokra utalnak. Az archetípusok olyan alapvető szereptípusokat vagy jellemzőket jelentenek, amelyeket az emberek könnyen felismernek és azonosítanak.

Az "archetípus" szó tehát a görög nyelvből származik, és eredetileg az emberi lélekben meghatározó képeket és motívumokat jelentett. A pszichológia mellett az irodalomban és más területeken is használják a szó fogalmát.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az anya a legősibb és legelterjedtebb archetípus.
2. Az örök utazó archetípusa a kalandornak.
3. Az igazságosztó hőst sok mítoszban és mesében található meg az archetípusok között.
4. A bölcs öregember az idősek tiszteletreméltó archetípusa.
5. Az áldozat archetípusa gyakran előfordul a hős történetekben.
6. A szerelemnek számos különböző archetípusa van a világ kultúráiban.
7. A szörnyetegek az emberi félelmek és vágyak archetípusai.
8. A jó boszorkány és a gonosz boszorkány ismert archetípusok a mesékben.
9. A bölcsek köve egy olyan archetípus, amely gyakran jelképezeti a halhatatlanságot és az örök életet.
10. Az örökifjú Peter Pan karaktere az örök gyermekarchetípust testesíti meg.

Rokonértelmű szavak

minta, alaptípus, eredeti forma, ideális példány, prototípus

Fonetikus átírás

/ˈɑrkətaɪpəs/

Betűrendben közeli szavak

árboc, arborétum, archaikus, archeológus, archetipikus, archetípus, architektúra, archiválás, archívum, arculat,