JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

iteletnap

iteletnap szó jelentése

Az "ítéletnap" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az "ítéletnap" kifejezés egy vallási vagy mitológiai fogalom, amely egy olyan napra utal, amikor az emberek felelősségre vonásra kerülnek a tetteikért, illetve megítélésre kerülnek az elkövetett bűnök alapján. Az "ítéletnap" gyakran összekapcsolódik a világvégével vagy a végső ítélettel, amikor Isten vagy más felsőbb hatalom döntést hoz az emberek sorsáról. A "ítéletnap" fogalma több vallásban és kultúrában is megtalálható. A kereszténységben például az Ítélet Napja Jézus Krisztus második eljövetelét jelenti, amikor mindenki szembesül majd az élete során végzett cselekedeteinek következményeivel. Az iszlámban pedig a Qiyamah nevű esemény jelenti az ítélet napját, amikor Allah minden emberért felelősségre vonást tart majd. Az "ítéletnap" tehát egy olyan napra utal, amikor minden ember megítélésre kerül a tettei alapján, és az élete során végzett cselekedetek határozzák meg sorsát.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A 'ítéletnap' szó eredete a keresztény teológiához kapcsolódik, és az Újszövetségben található. Az Ítéletnap (vagy más néven Utolsó ítélet) a keresztény hit szerint a világ végén bekövetkező esemény, amikor Isten ítéletet tart minden ember felett az életük alapján.

A szó kialakulása során az "ítélet" és "nap" szavak egyesültek. Az "ítélet" szó eredete a latin "iudicium" szóból származik, ami azt jelenti, hogy bírósági döntés vagy ítélet. Ez a latin szó visszavezethető a görög "krisis" és "krinein" szavakra, amelyek az eldöntést vagy megkülönböztetést jelentik.

A "nap" szó eredete a közép-európai nyelvekre vezethető vissza, és hasonlóan az angolban használt "day" szóhoz. A nap az időmérés alapegysége, és egyértelműen jelzi az idő múlását.

Együttesen tehát az "ítéletnap" szó jelentése az, hogy egy adott nap, amikor az ítéletről van szó. Ezt a kifejezést használják arra is, hogy utaljanak a világ végi ítéletre, amikor minden embernek el kell számolnia az életükkel.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az ítéletnapon minden ember számot ad tetteire.
2. A vallásban az ítéletnap a világvégével ér véget.
3. Az ítéletnapon minden bűnös megbánásra és megtérésre kap lehetőséget.
4. Az ítéletnapon minden ember felelősségre vonásra kerül.
5. Sokan hisznek abban, hogy az ítéletnapkor eldől, ki kerül a mennyországba és ki a pokolba.
6. Az ítéletnapon mindenkinek számot kell adnia az élete során végzett cselekedeteiről.
7. Az ítéletnapon mindenki megkapja méltó jutalmát vagy büntetését.
8. Az ítéletnapon senki sem menekülhet el a felelősség elől.
9. Az ítéletnap után az emberek sorsa eldől: örök élet vagy örök kárhozat vár rájuk.
10. Az ítéletnapon minden ember igazságosan lesz megítélve és elszámoltatva tetteiért.

Rokonértelmű szavak

bírálat, ítéletidő, végítélet, végső ítélet, elszámolás, megítélés

Fonetikus átírás

[ˈiːteːlɛtnɑp]

Betűrendben közeli szavak

csillagfeny, puttonyos, haduzenet, kopor, meghivas, iteletnap, letige, nyulszaj, kisdobos, forgacs, gerely,