forgacs
forgacs szó jelentése
A "forgács" szó a magyar nyelvben több jelentéssel is rendelkezik. 1. Fémforgács: A fémek megmunkálása során keletkező vékony, hosszúkás darabok. A fémek forgácslapként vagy spirál formájában hullanak le az anyagmegmunkálás során. A fémforgács fontos információt hordoz a megmunkált anyag tulajdonságairól és minőségéről. 2. Fa- vagy műanyagforgács: A fa- vagy műanyagtárgyak megmunkálása során keletkező apró, vékony farészecskék. Ezek a forgácsporok lehetnek lágyak, könnyen szétszóródóak, vagy összetapadhatnak a művelet során. 3. Forgácsolás: Az anyagok megmunkálásának olyan eljárása, amelyben egy forgácslapátot vagy forgácst vágó eszközt használnak a fém-, fa- vagy műanyagdarabok eltávolítására egy alapanyagról. Ez az eljárás lehetővé teszi a pontos és precíz formázást és az anyag eltávolítását a kívánt alakhoz. 4. Forgácsoló gép: Egy olyan speciális gép, amelyet a forgácsolásra használnak. Ezen gépek rendelkeznek olyan mozgató alkatrészekkel, amelyek lehetővé teszik a forgácsoló szerszámok működését az anyagon. Ezek a gépek sokféle formában és méretben léteznek, és különböző anyagokat képesek megmunkálni. Összességében a "forgács" szó jelentése a magyar nyelvben az anyagmegmunkálás során keletkező vékony, hosszúkás darabokra utal, legyen az fémforgács, fa- vagy műanyagforgács. A forgácsolás egy eljárás, amelyet a forgács eltávolítására használnak egy alapanyagról, és a forgácsoló gépek ezeket a műveleteket végzik el.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "forgács" szó eredetét a régi magyar nyelvben kell keresnünk. A "forgács" eredeti jelentése a "forgatott, forgó tárgyak apró darabja" volt.
Az etimológiai kutatások szerint a szó valószínűleg közép-ázsiai vagy török eredetű. Az egyik elmélet szerint a szó a közép-török "farghach" szóból ered, ami "törött, repedt" jelentést hordoz. Más elméletek szerint az arab "farkas" (repesztés) és a perzsa "farakhun" (mérgező anyag) szavakból származhat.
A "forgács" szó kialakulása és elterjedése valószínűleg a fémmegmunkálás kezdetére vezethető vissza. A régi korokban ezeket az apró darabokat, amelyeket vágás vagy reszelés során termeltek, használták fel a fémek formázására és simítására. A szó később általánosabb értelemben is használatos lett, hogy jelölje az anyagok megmunkálása során keletkező apró részeket.
Összességében elmondhatjuk, hogy a "forgács" szó etimológiája nem teljesen tisztázott, de valószínűleg a közép-ázsiai vagy török nyelvekből származik, és eredetileg a megmunkált anyagok apró darabjait jelentette.
Szófaja és helyesírása
A 'forgács' szó szófaját főnévnek határozhatjuk meg.
Példamondatok
1. A fa megmunkálásakor sok forgács keletkezik.
2. A marószerszám apró forgácsokat távolít el a munkadarab felületéről.
3. A fémforgácsokat speciális módon kell eltávolítani a gépek belsejéből.
4. A műhely padlóján vastag rétegben gyűlik össze a fémforgács.
5. Az asztalosok ügyesen tudnak forgácscsíkokat készíteni a fából.
6. A fúrógép mozgása közben a forgácsok szerteszét repülnek.
7. A faforgácsokat használhatjuk tüzelőanyagként is.
8. A forgácsos teknősbékák kiválóan elrejtik magukat a természetben.
9. Az autóiparban nagy figyelmet fordítanak az alumíniumforgácok újrahasznosítására.
10. A szobrász hatalmas darabokat faragott ki a kőből, amelyeket forgácshullámokkal díszített.
Rokonértelmű szavak
forgács, apródarab, törmelék, morzsa, szemcske, reszelék, porcica, szilánk
Fonetikus átírás
[fɔrɡaːtʃ]
Betűrendben közeli szavak
meghivas, iteletnap, letige, nyulszaj, kisdobos, forgacs, gerely, folyoirat, ismeretlen, bala, vadon,