JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

wokeness

wokeness szó jelentése

A 'wokeness' kifejezés az angol nyelvből ered, és a társadalmi érzékenységet és tudatosságot jelenti. A fogalom a szocializmus és az aktivizmus környezetében terjedt el, és arra utal, hogy valaki felébredt vagy "felébredett" a társadalmi igazságtalanságokra, a rasszizmusra, a szexizmusra és más társadalmi problémákra. A 'wokeness' fogalma magyarul nem rendelkezik egy pontos megfelelővel, de néhány lehetséges fordítás lehet: társadalmi érzékenység, társadalmi tudatosság, felébredés. Ezek a fordítások próbálják kifejezni azt az állapotot vagy állapotot, amikor valaki felismeri és elkötelezi magát a társadalmi egyenlőtlenségek elleni küzdelemre.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 2 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "wokeness" kifejezés, amelyet az angolszász világban használnak, eredetileg az afroamerikai közösségből származik, de mára sokkal szélesebb körben elterjedt. A szó a "wake" (felébredni) igéből ered, és azt jelenti, hogy felismerjük és érzékenyek vagyunk az olyan társadalmi problémákra és egyenlőtlenségekre, mint a rasszizmus, a szexizmus, a homofóbia vagy a transzfóbia.

A "wokeness" fogalma a 20. század közepén jelent meg az afroamerikai közösségben az Egyesült Államokban. Az első dokumentált használatát a Harlem Renaissance (Harlem újjászületése) nevű művészeti és irodalmi mozgalom idején találhatjuk meg az 1920-as években. A mozgalom tagjai között voltak olyan írók, költők és művészek, akik kifejezetten foglalkoztak a feketék élményeivel és problémáival.

A "wokeness" fogalma azonban csak a 2010-es években kezdett el terjedni és divatossá válni, amikor a Black Lives Matter (Feketék Élete Számít) mozgalom erősödni kezdett az Egyesült Államokban és a világ más részein. A mozgalom célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a rendőri erőszakra és az egyenlőtlenségekre a feketék között. Ebben az időszakban a "wokeness" fogalma általánosabb lett, és nemcsak a rasszizmus, hanem más társadalmi problémák is belefértek.

Az "awake" (ébren lenni) igét használták a 20. század elején is, hogy kifejezzék az afroamerikai közösség tudatosságát és politikai aktivizmusát. A "wokeness" fogalma ehhez hasonló értelemben fejezi ki azt a tudatosságot és érzékenységet, amelyet valaki felvett ezekre a társadalmi kérdésekre.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap a wokeness, vagyis a társadalmi igazságosság és az egyenlőség melletti éberség.
2. Egyre többen vallják magukat wokenessnek, és aktívan részt vesznek a társadalmi problémák megoldásában.
3. A wokeness arra ösztönzi az embereket, hogy kritikusabban gondolkodjanak a hatalmi struktúrákról és a diszkrimináció jelenségeiről.
4. A wokeness fontos szerepet játszik a nemi és rassziszta egyenlőtlenségek felszámolásában.
5. Sokan úgy vélik, hogy a wokeness mozgalma segíthet abban, hogy elérjük a társadalmi igazságosságot és az egyenlőséget.
6. A wokenessről szóló könyvek és cikkek népszerűek lettek az elmúlt időszakban.
7. A wokeness gyakran felmerül politikai viták során, amikor a társadalmi problémák megoldásáról beszélünk.

Rokonértelmű szavak

felébredettség, éberség, tudatosság, figyelmesség

Fonetikus átírás

A fonetikus átírás a következő:



/wəʊkˈnɛs/

Betűrendben közeli szavak

wok, woke, woke ideologia, woke kultura, woke mozgalom, wokeness, wunderwaffe, xoanon, zamorano, zenkolo, zerushely,