JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

valo

valo szó jelentése

A "való" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben többféle értelmezésben is használatos. 1. A "való" szó jelentheti a valóságot, a valódi dolgokat vagy eseményeket. Például: "Az álom és a valóság közötti határvonal elmosódott." 2. A "való" szó alkalmazható arra is, hogy kifejezze az egyén vagy tárgy tulajdonságát, hozzáillőségét, illetve célját vagy rendeltetését. Például: "Ez a cipő jó a sportolásra." 3. A "való" szó használható arra is, hogy kifejezze az időbeliségét, azaz azt, hogy mikor történik vagy történt meg valami. Például: "Holnap megyek a boltba vásárolni." 4. A "való" szó használható továbbá egyes igék után állva is, jelölve egy adott tevékenység célját vagy módját. Például: "Főzzünk egy finom vacsorát." Összességében a "való" szó tehát kifejezheti a valóságot, egy dolog tulajdonságait vagy rendeltetését, időbeliségét és tevékenységek célját vagy módját.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "való" szó eredetét és kialakulását a magyar nyelvben kell keresnünk. A "való" szó maga egy igei melléknévi alak, ami azt fejezi ki, hogy valami valóságos vagy valódi.

Az "igeváltozatok" kifejezés magyarázata az etimológiájához tartozik. Az "igeváltozatok" olyan szavak, amelyek az igei ragozásban jelennek meg, de melléknevi vagy főnévi jelentéssel használják őket. Ebben az esetben az "igeváltozat" az "valni" ige kijelentő módú határozott alakja.

Az "valni" ige eredete a közép-magyar nyelvbe vezethető vissza. A közép-magyar időszakban ez az ige még a "lenni" igével együtt fordult elő, például: "lenni vagy valni". Ez a szerkezet azt fejezte ki, hogy valami létezik vagy megtörténik. A "valni" ige maga a múlt időben játszódó eseményekre utalt, amikor valami megtörtént vagy létezett.

Az "valni" ige eredete még tovább vezethető vissza a közép-hazai nyelvbe is. Az ómagyar nyelvben a "van" igéből fejlődött ki, ami azt jelentette, hogy "létezik" vagy "van valahol". Az ómagyar nyelvben az "valni" ige a "van" és a "-l", illetve "-ni" ragok összetételéből alakult ki.

Az "való" szó tehát eredetileg egy igei melléknévi alak volt, amely kifejezte valaminek a valóságát vagy valódiságát. Az általános használatban ez az igei melléknévi alak kiváltotta az eredeti ige használatát, így ma már a "való" szó önállóan is használható melléknevként.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az igazi élet nem mindig olyan, mint a filmekben láthatjuk.
2. A való világban nincsenek mindig boldog végek.
3. A valóság gyakran kegyetlenebb, mint amit gondolnánk.
4. A szerencsejátékokban a valóságban is könnyű pénzt veszíteni.
5. Az online kapcsolatok nem mindig tükrözik a valóságot.
6. A művészet lehetőséget ad arra, hogy kicsit elszakadjunk a valóságtól.
7. A való életben nehéz megvalósítani az álmainkat.
8. A politikai szereplők gyakran manipulálják a valóságot.
9. Az embereknek időnként szükségük van arra, hogy elmeneküljenek a valóságtól.
10. Az önbizalom hiánya sokszor megnehezíti az emberek számára a valóság elfogadását.

Rokonértelmű szavak

igazi, valóságos, éles, tényleges, valós, valódi

Fonetikus átírás

A fonetikus átírás a 'való' szó kiejtéséhez a következő lehet:



/ˈvɒloː/

Betűrendben közeli szavak

nev, saletrom, dolgozatjavitas, nover, tombolo, valo, fene, ustokos, front, kaka, liba,