vall-lap
vall-lap szó jelentése
A "váll-lap" kifejezés a magyar nyelvben a vállhoz kapcsolódó izomcsoportokat és az ezeket borító bőrt jelöli. A váll-lap tartalmazza többek között a deltoid izmot, amely a váll formáját adja, valamint más izomcsoportokat is, mint például a trapézizmot vagy a nagy kerek izmot. A váll-lap fogalma tehát az emberi test részét jelöli, amely a válltájékot alkotja. A váll-lap fontos szerepet játszik a felsőtest mozgásában és megtartásában, valamint a karok mozgásában is. Emellett védelmet nyújt az ízületeknek és más belső struktúráknak, mint például az ereknek vagy idegeknek. Az egészséges és erős váll-lap hozzájárulhat a jó testtartáshoz, az egyensúlyhoz és az általános fizikai teljesítményhez. A váll-lap edzése fontos része lehet az edzőteremben végzett gyakorlatoknak vagy sporttevékenységeknek.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "váll-lap" kifejezés a váll és a lap összetételéből áll, amelynek jelentése egy olyan lap, amelyet a vállra helyeznek. A szó kialakulása tehát egyszerűen az alapvető szavak kombinációjából ered.
A "váll" szó az ómagyar "válla" alakból ered, ami a válltestet vagy a vállat jelentette. A magyar nyelvben régóta használt szó, és az indoeurópai nyelvekben is visszavezethető például a latin "ulla" vagy az ógörög "ōmos" szavakra.
A "lap" szó eredete valószínűleg az ómagyar "lapu" vagy "lapa" szóból származik, ami lemezt vagy darabot jelentett. Ez is egy olyan szó, amely régóta használatban van a magyar nyelvben.
Egyes források szerint a "váll-lap" szót először az 1900-as évek elején használták, amikor megjelentek az első hordozható íróasztalok vagy írószerek, amelyeket a vállon lehetett cipelni. A váll-lap tehát egy olyan tárgyat jelölt, amellyel az írás vagy más munka könnyedén végezhető volt akár útközben is.
Az "etimológia" szó, amely a szó eredetét és kialakulását tanulmányozza, a görög "etymon" (igazi jelentés) és "logos" (tanulmány) szavakból ered. Az etimológia tehát azoknak a szavaknak a nyomozásával foglalkozik, ahonnan más szavak vagy kifejezések származnak.
Betűrendben közeli szavak
uton-utfelen, u-u, uggyel-bajjal, uzekedes, vagy-vagy, vall-lap, xeno-, zarvany, zelota, zigota, zoogen,