utotag
utotag szó jelentése
Az "utótag" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az, hogy az egyes szóelemek utolsó része, amely a szó végén található és a szónak jelentését vagy grammatikai funkcióját pontosítja. Az utótagok segítségével kifejezhetünk időt, helyet, mennyiséget, fokozást, állapotot stb. A magyar nyelvben gyakran használt utótagok például: -ban/-ben (helyet jelöl: házban), -kor (időpontot jelöl: reggelkor), -ig (irányt vagy időt jelöl: házig, estig), -tól/-től (kiinduló pontot vagy határt jelöl: Budapestről, hétfőtől), -nál/-nél (helyet vagy tárgyat jelöl: boltban, könyvnél), stb. Az utótagok fontos szerepet játszanak a szavak morfológiai szerkezetének és a mondatok pontosításának megértésében.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "utótag" szó eredetileg a nyelvtudományban használatos kifejezés, amely az igei vagy főnévi toldalékokat jelenti. Az "utótag" szó önmagában is egy toldalék, hiszen az "út-" előtaghoz hozzákapcsolódik a "-ó" képzővel és az "-ag" raggal.
Az "utótag" szó kialakulásában tehát a következők játszanak szerepet:
1. "út-" előtag: Ez az előtag maga is egy önálló szó, amely az út jelentését hordozza, például "út", "útvonal", "útiterv". Ebben az esetben azt sugallja, hogy valamilyen formában valami utat követünk, amikor toldalékot kapcsolunk egy szóhoz.
2. "-ó" képző: Ez a képző a főneveknél és igekötőként használva a személyeket vagy dolgokat képezi elöljárós szerkezetekben vagy melléknévként. Például: "tanító", "szülő", "vásárló". Az "-ó" képző tehát jelzi, hogy valamilyen módon egy személyről vagy dologról van szó.
3. "-ag" raggal: Ez a rag a nyelvtudományban is használt formális eszköz, amely azt jelenti, hogy valami hozzákapcsolódik vagy valahová tartozik. Például: "munka", "jog", "nyelv". Az "-ag" rag tehát azt sugallja, hogy valamilyen módon valamihez kapcsolódik vagy tartozik a szó.
Ezért az "utótag" szó kialakulása és etimológiája a fentiek alapján következik. A szóösszetételben az "út-" előtag utal az utazásra vagy követésre, az "-ó" képző pedig egy személyre vagy dologra utal, míg az "-ag" rag arra utal, hogy ez a személy vagy dolog valamilyen módon kapcsolódik vagy tartozik valamihez.
Szófaja és helyesírása
rag!
Példamondatok
1. Mindig lemaradok az órákról, mert mindig hosszú utótagokkal beszélek.
2. A magyar nyelvben gyakran előfordulnak hosszú utótagok.
3. A szabályos helyesírás szerint a szó utótagja rövid, de sokan hajlamosak hosszú betűkkel leírni.
4. Nem tudom eldönteni, hogy ez a szó utótaggal vagy anélkül írandó-e.
5. Az utótagok segítenek a szavak jelentésének pontosításában és kifejezőbbé tételében.
6. Az utótag nélküli szavak általában rövidebbek és egyszerűbbek.
7. Az idegen szavak gyakran tartalmaznak olyan utótagokat, amelyek nem fordulnak elő a magyar nyelvben.
8. Az utótagos kifejezések néha nehezebben olvashatók vagy értelmezhetők, mint az egyszerűbb szavak.
9. A helyesírásban fontos figyelmet fordítani az utótagok helyes használatára.
10. Az utótagok különféle nyelvtani szerepet is betölthetnek a mondatban.
Rokonértelmű szavak
utótag, toldalék, rag, kiegészítő, hozzáfűző, végződés
Fonetikus átírás
[ˈutotɒɡ]
Betűrendben közeli szavak
altat, reszletkerdes, gerjed, masodlagos, megun, utotag, csuromvizes, hallgatodzik, ganej, karbol, csipked,