JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

taoizmus

taoizmus szó jelentése

A taoizmus egy kínai filozófiai és vallási irányzat, amely a 6. században alakult ki a Konfucianizmussal párhuzamosan Kínában. A taoizmus alapját Lao-ce (Laozi) nevű kínai filozófus és költő munkája, a Tao Te King képezi. A taoizmus központi fogalma a Tao, ami annyit jelent, hogy az út vagy az elv. A Tao az univerzum eredője és mozgatórugója, amely mindent áthat és mindenben jelen van. A taoizmusban hangsúlyt kap az ember és a természet harmóniája, valamint az egyensúly megteremtése az élet minden területén. Az embert arra ösztönzik, hogy igyekezzen összhangban élni a természettel és követni az univerzum természetes ritmusát. A taoista gondolkodás szerint a világ rendje csupán részben érthető meg racionális eszközökkel, inkább a tapasztalatra és a megértésre épít. Elsődleges célja az egyéni fejlődés és tökéletesedés, valamint az önmegtartóztatás elérése. A taoizmusban fontos szerepet kapnak a meditáció és a belső béke elérése. A taoizmusban fellelhetők vallási elemek is, például az istenek és a természetfeletti erők tisztelete, valamint a rituálék és szertartások gyakorlása. Azonban a vallási aspektusok nem jelentenek olyan nagy hangsúlyt, mint például a kínai buddhizmusban vagy konfucianizmusban. A taoizmusnak számos ága és irányzata alakult ki az évszázadok során, és hatással volt más kelet-ázsiai vallásokra és filozófiákra is. Ma is élő vallás Kínában és más kelet-ázsiai országokban, de világszerte ismert és tanulmányozott filozófiai irányzat.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A 'taoizmus' szó eredete Kínára vezethető vissza, ahol a tao (道) kifejezés jelentése 'út', 'elv' vagy 'módszer'. A taoizmus a tao fogalmára épül, ami az univerzum alapvető erejét és természeti rendjét jelenti. A taoizmus filozófiai és vallási hagyományokon alapul, amelyeket a kínai filozófus Lao-ce (Laozi) állított össze az 5-6. században i.e. A Tao Te King című művében foglalta össze a taoista gondolatokat.

A szó etimológiája azt jelenti, hogy a 'tao' (道) útjának követése vagy megértése mellett az emberek saját életükben is igyekeznek megtalálni az egyensúlyt és harmóniát a természettel és az univerzummal. A taoista gyakorlatok közé tartozik például a meditáció, a tai chi és a csigázás.

A taoizmus kialakulása során hatást gyakorolt más kínai filozófiákra is, például a konfucianizmusra és az ókori kínai vallásokra. A taoista gondolkodás népszerűsége Kínán kívül is elterjedt, és a taoizmus ma is fontos vallási és filozófiai irányzat a világ számos részén.

Betűrendben közeli szavak

tanúsít, tanúsítvány, tanúskodik, tanúvallomás, tanyavilág, taoizmus, tapad, tapasztalat, tápérték, tapintatos, táplálék,