JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szetszort

szetszort szó jelentése

A "szétszórt" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: 1. Jelentése: A "szétszórt" kifejezés arra utal, hogy valaki vagy valami figyelmetlen, zavarodott, vagy nehezen tudja összpontosítani a figyelmét. Egy személy esetében például azt mondhatjuk, hogy szétszórt, ha gyakran elfelejt dolgokat, nem figyel oda mások beszédére, vagy nehézségei vannak a feladatok végrehajtásával. Egy dologra vagy helyzetre alkalmazva pedig azt jelenti, hogy rendszertelen, rendezetlen, vagy kaotikus. 2. Fogalma: A "szétszórt" kifejezés egy főnévből (szórás) és a "szét-" előtagból áll össze. A szórás fogalma a matematikában és fizikában ismert: az adott mennyiségen belüli eloszlás mértékét jelenti. Az előtag pedig arra utal, hogy valami darabokra, különböző irányba vagy helyre van osztva. Egyesek személyiségjegyként tekintenek a szétszórtra, míg mások ideiglenes állapotként értelmezik. A szétszórt személyek gyakran kreatívak, álmodozók és képesek azonnal reagálni változó körülmények között. Ugyanakkor nehezen tudják tartani a fókuszt, és gyakran váltanak tevékenységet vagy gondolatot. A szétszórt állapotban lévő embernek több időre és erőfeszítésre van szüksége ahhoz, hogy elvégezze a feladatokat, vagy hogy hatékonyan működjön a mindennapi életben. Fontos megjegyezni, hogy a "szétszórt" kifejezés néha negatív konnotációval is használható, amikor valaki túlságosan figyelmetlen vagy rendetlen. Azonban sok esetben ez a jellemző nem feltétlenül negatív, hanem inkább csak egy személyiségjegy vagy állapot leírása.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szétszórt" kifejezés a "szétszór" ige melléknévi alakja. Az "szétszór" igét az "szét-" előtag és a "szór" cselekvő igekötő alkotja.

Az előtag, vagyis a "szét-" jelentése a magyarban általában elválasztást, szétosztást vagy szétszerelést jelöl. A "szór" pedig az ige jelentése, ami azt mutatja, hogy valami kisebb részekre vagy irányokba kerül elosztásra vagy szétterül.

Eredetileg az "szét-" előtagot a közép-magyar nyelvből eredeztetik, amely az ómagyarból alakult ki. Az ómagyarban ez az előtag a "szer-"/"ser-" ige jelentését felerősítve használták. Például: szerelmes – szétszerelmes, sereg – szétsereg.

A "szór" ige pedig valószínűleg egy régebbi ige változata volt, amelynek jelentése a középmagyarban már általánossá vált. Ennek eredete a szláv nyelvekbe vezethető vissza, ahol hasonló jelentéssel rendelkező igék találhatók.

Összességében tehát a "szétszórt" szó összetett jellegű, az "szét-" előtag és a "szór" ige kereszteződése, amely a magyar nyelv története során alakult ki.

Szófaja és helyesírása

melléknév

Példamondatok

1. A szétszórt levelek mindenütt a kertben.
2. A gyerekek szétszórják a játékokat az egész szobában.
3. Az idős ember szétszórtan hagyta el a házat, és nem találja a kulcsait.
4. A tanulónak szétszórták a jegyzeteit a táskájában, így nehéz megtalálnia, amire szüksége van.
5. A kutya szétszórta az ételét az egész lakásban.
6. Az irodában szétszórt papírok vannak a földön, senki sem takarított rendet.
7. A művész szétszórta a festékfoltokat a vászonon, hogy létrehozza a képet.
8. A vihar után szétszórt tárgyak hevertek az utcán.
9. Az autóbaleset következtében a roncsok szétszóródtak az úton.
10. A gyerekek szétszórják a játékdarabokat a játszótér homokozójában.

Rokonértelmű szavak

szórakozott, feledékeny, figyelmetlen, zavarodott, szerteágazó, szétszórtan gondolkodó

Fonetikus átírás

[sɛːtsoːrt]

Betűrendben közeli szavak

szojegyzek, kritizal, zsortolodes, veszejt, szetszort, fapapucs, fejlabu, emelet, csobbanas, acelkek,