JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szkepticizmus

szkepticizmus szó jelentése

A "szkepticizmus" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A szkepticizmus egy filozófiai irányzat, amely alapvetően kétségbe vonja az emberi ismeretek bizonyosságát és megbízhatóságát. A szkeptikusok általában azzal érvelnek, hogy az emberi érzékek hibásak lehetnek, a tapasztalatokra épülő ismeretek pedig relatívak és függnek az egyéni érzékszervektől, kultúrától és kontextustól. A szkepticizmus nem tagadja meg az ismeretek lehetőségét, de fenntartásokkal közelít hozzájuk. A szkepticizmus két fő ága létezik: a pireneusi vagy akadémiai szkepticizmus és a pirroni vagy radikális szkepticizmus. Az akadémiai szkepticizmus azt állítja, hogy semmilyen ismeretünk nem lehet teljesen bizonyos, míg a radikális szkepticizmus azt vallja, hogy semmihez sem lehet teljes mértékben megbízhatóan hozzájutni. A szkepticizmusnak több alirányzata is van, amelyek különböző módon közelítik meg az ismeretek kérdését. Például a pragmatikus szkeptikusok inkább a gyakorlati hasznosságot helyezik előtérbe az abszolút igazság keresése helyett. A szkepticizmus fontos szerepet játszik a tudományos módszer és a kritikai gondolkodás fejlődésében, mivel arra ösztönzi az embereket, hogy kérdéseket tegyenek fel és vizsgálják meg az állításokat. Ugyanakkor a szkepticizmus túlzott alkalmazása visszafoghatja az emberi ismeretek fejlődését és korlátozhatja az új információk befogadását.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 1)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szkepticizmus" szó eredete és kialakulása a görög "skeptikos" szóból ered. A "skeptikos" jelentése "kétségbevonó" vagy "kételkedő". A szkepticizmus fogalmát először a görög filozófus, Pyrrhon (Kr. e. 360–270) fejlesztette ki.

Pyrrhon szerint a valóság megismerése lehetetlen, mivel mindenről többféle vélemény és értelmezés létezik. Ő maga semmilyen állítás mellett vagy ellen nem foglalt állást, hanem mindent kétségbe vett. Pyrrhon és követői azt hirdették, hogy az emberi gondolkodás korlátozott és tévedhető, ezért nem lehetünk biztosak semmiben.

A szkepticizmus későbbi alakulása során más filozófusok is hozzájárultak a fogalom fejlődéséhez. Például Sextus Empiricus (Kr. e. 2. század) explicit módon kidolgozta a szkepticizmus elméletét, amely szerint mindig kételyek között kell maradnunk.

Az "szkepticizmus" szó etimológiája tehát a görög "skeptikos" szóból ered, ami kétségbevonót vagy kételkedőt jelent. A fogalom kialakulása a görög filozófus, Pyrrhon munkájához köthető, de későbbi filozófusok is hozzájárultak a szkepticizmus elméletének fejlődéséhez.

Szófaja és helyesírása

szubsztantívum

Példamondatok

1. A szkeptikusok mindig kétségbe vonják a tudományos eredményeket.
2. A szkepticizmus hívei nem hisznek vakon semmiben, mindent megkérdőjeleznek.
3. Az emberi természetből fakadóan sokan hajlamosak a szkepticizmusra és a kételkedésre.
4. A szkepticizmus azért fontos, mert segít elkerülni a téves információkat és az áltudományt.
5. A szkeptikus emberek sokszor nehezen bíznak meg másokban vagy az autoritásokban.
6. A szkepticizmus néha vitákat és ellentmondásokat vált ki, de ezáltal segít az igazság keresésében.
7. A szkeptikusok gyakran hajlamosak saját tapasztalataikra alapozni, ahelyett hogy elfogadnák mások véleményét.
8. Az internet korában egyre többen válnak szkeptikussá az online információk hitelességét illetően.
9. A tudományos módszer alapján a szkepticizmus segít új felfedezéseket tenni és tévhiteket megcáfolni.
10. A szkepticizmus jótékony hatással lehet az ember gondolkodására, ha nem esik túlzásba és nem vezet paranoiához.

Rokonértelmű szavak

kétkedés, bizalmatlanság, gyanakvás, szkepticizmus, szkeptikus hozzáállás

Fonetikus átírás

[skepticizmus]

Betűrendben közeli szavak

kincsesbanya, program, magomles, hofeher, takaritono, szkepticizmus, szallitas, masszor, gyeptegla, otvos, szilicium,