JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szatén

szatén szó jelentése

A "szatén" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "szatén" egy selyem vagy műselyem alapanyagból készült, sima, fényes, enyhén áttetsző anyag, amelyet leggyakrabban ruhák és díszítőelemek előállítására használnak. A szatén anyagot általában egyik oldalán hosszanti irányú, fényes fonálak alkotják, ami a karakterisztikus simaságát és fényét adja. A szatén jellemzően puha tapintású és könnyen esésű anyagnak számít. A szatén anyagot gyakran használják elegáns alkalmi ruhák, menyasszonyi ruhák, ágyneműk és díszpárnák készítésére. Emellett a szatén anyagot gyakran felhasználják belső dekorációkhoz is, például függönyök és asztalterítők készítéséhez. A "szatén" szó eredete a francia "satin" szóból származik, ami a latin "seta" (selyem) szóból ered.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szatén" szó eredete a latin "seta" szóból ered, ami "selyemhaj" vagy "selyemszál" jelentéssel bír. Ez a latin szó az ógörög "sērikón" szóból fejlődött ki, aminek az eredeti jelentése "selyem" volt.

A "szatén" kifejezésnek először a 12. századi francia nyelvben találunk nyomát. Az eredeti francia forma "setain" volt, amiből a középfrancia időszakban alakult át a mai formájára, vagyis "satyn"-ra. A kiejtése is változott az idők folyamán, így jutottunk el a mai magyar alakhoz, ami "szatén".

A selyemszöveteket eredetileg Kínában kezdték előállítani és használni. Az arabok és a perzsák közvetítésével terjedtek el Európában is. A luxusanyagként számon tartott selyem kellemes tapintású és fényes felületű, ezért nagyon népszerű lett az arisztokraták körében.

A szatén szövetet különleges kötésmintával állítják elő, aminek köszönhetően sima és fényes felülete van. Az anyagot gyakran használják ruházatban, díszítésben és belsőépítészetben is.

Betűrendben közeli szavak

szaru, szarvasborjú, szarvashívó, szarvastehén, szatellit, szatén, szatír, szatíra, szatirikus, szatócs, szatócsbolt,