JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

internacionalizmus

internacionalizmus szó jelentése

Az "internacionalizmus" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: Az internacionalizmus egy politikai, társadalmi és gazdasági filozófia, amely a nemzetek közötti együttműködést és az emberi jogokat helyezi előtérbe. Azt vallja, hogy a nemzetek közötti béke és együttműködés elengedhetetlen a globális problémák megoldásához. Az internacionalizmus hívei hisznek abban, hogy a különböző nemzetek közötti szolidaritás és egyenlőség elősegíti a békét, igazságosságot és gazdasági fejlődést. Az internacionalizmus különösen erős kapcsolatot épít ki a munkásosztályok között, és támogatja a munkavállalók egységét a világ minden táján. Fontos eleme az antirasszizmusnak és az antikolonializmusnak is, amelyek hozzájárulnak az egyenlőség és igazságosság eléréséhez. A fogalom gyakran kapcsolódik a kommunizmushoz vagy szocializmushoz, mivel ezek az ideológiák is hangsúlyozzák az osztályharcot és a nemzetközi együttműködést. Az internacionalista elképzelés szerint a nemzetek közötti együttműködés és szolidaritás révén lehetőség nyílik a társadalmi és gazdasági igazságosság megteremtésére. Az internacionalizmus célja a nemzetközi intézmények, mint például az ENSZ vagy az EU támogatása, amelyek elősegítik a béke, biztonság és fejlődés globális folyamatát.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "internacionalizmus" szó eredete a "internationalism" angol kifejezésre vezethető vissza. Az angol nyelvben először 1872-ben jelent meg, és eredetileg a nemzetek közötti együttműködés elvét jelölte. Az angol "international" szó a latin "internationālis" alakból ered, amelyet az "inter-" (között) és az "nātiōnālis" (nemzeti) szavak összetételével alkottak.

Az internacionalizmus kifejezését a 19. század második felében kezdték használni a politikai és társadalmi mozgalmakban, elsősorban a munkásmozgalomban. A nemzetközi munkásmozgalom célja az volt, hogy a munkásosztályok világszerte összefogjanak és közösen harcoljanak a munkavállalók jogaiért és érdekeiért. Az internacionalizmus elve szerint a dolgozók osztályhovatartozása fontosabb, mint nemzetiségük vagy más törzsies kötődéseik.

Az internacionalizmus fogalma később kiterjedt más területekre is, például az emberi jogokra, a békepolitikára és a globális gazdaságosságra. A szó ma már általánosan használt fogalom, amely azt jelenti, hogy az egyének és a nemzetek közötti együttműködésre és kölcsönös tiszteletre törekednek a globális problémák megoldása érdekében.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az internacionalizmus az együttműködést és a kölcsönös segítségnyújtást hangsúlyozza az országok között.
2. Az internacionalizmus elve szerint a nemzeteknek össze kell fogniuk és közösen kell munkálkodniuk a globális kihívások megoldása érdekében.
3. A szocialista mozgalom hívei gyakran vallják az internacionalizmus eszméjét.
4. Az internacionalizmus fontos alapelv volt a kommunista pártok tevékenységében a 20. században.
5. Az internacionalizmus lehetővé teszi az emberek számára, hogy meghaladják a nemzeti határokat és együttműködjenek más országok polgáraival.
6. A globalizáció erősíti az internacionalizmus jelentőségét a világban.
7. Az ENSZ az internacionalizmus szellemében dolgozik az emberi jogok és a béke előmozdításáért.
8. A kulturális internacionalizmus azt jelenti, hogy értékeket és kulturális kiexpressziókat osztanak meg különböző országok között.
9. Az internacionalizmus célja, hogy megszüntesse a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségeket a világban.
10. Az internacionalizmus alapelveinek betartása lehetővé teszi, hogy a nemzetközi közösség hatékonyan kezelje a globális környezeti problémákat.

Rokonértelmű szavak

globális szolidaritás, nemzetközi együttműködés, világpolgárság

Fonetikus átírás

[ˌintɛrnatsionaˈlisum]

Betűrendben közeli szavak

intermezzo, intermittáló, intermittens, intermodális, internacionalista, internacionalizmus, internál, internális, internalizáció, internalizál, internátus,