JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szalma

szalma szó jelentése

A 'szalma' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'szalma' egy növényi eredetű anyagot jelöl, amely gyakran használatos takarásra vagy alátétnek. A szalmát főleg mezőgazdasági munkák során használják, például állati alomként vagy szigetelésre a földművelési területeken. A szalma általában a gabonafélék, mint például búza, kukorica vagy árpa szárának az az része, ami a termést körülveszi. A szalma többnyire sárgásbarna vagy sárga színű, könnyen töredező és rendkívül porózus anyag. A magyar nyelvben a 'szalma' szóhoz kapcsolódó kifejezések és szólások is léteznek. Ilyen például az "ütötték a szalmát" kifejezés, ami arra utal, hogy valakit bántalmaztak vagy megaláztak. Továbbá a "szalmakazal" kifejezés is megjelenik időnként, ami egy nagy mennyiségű vagy kupacba rakott szalmát jelent.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szalma" szó eredetileg a közép- és kelet-európai nyelvekben használt kifejezés, amely az állatok alomként használt száraz növényi anyagot jelöli. A szó etimológiája a latin "stipula" szóból ered, ami szintén "szalma" vagy "nád" jelentéssel bír.

A latin "stipula" szó az ógörög "stýpos" szóból származik, amely eredetileg a kerítőoszlopokat vagy oszlopokat jelentette. Az idővel a jelentése kibővült a talpfákra vagy fűzött rudakra, amiket az építkezéseknél használtak. Ezt követően a kifejezés átvitt értelemben is használatos lett, hogy egyáltalán bármilyen vékony vagy hosszú tárgyat leírjon.

Az ógörögből a latinba történő átvétel során a "stýpos" szóból először a "stipula" alak keletkezett, majd végül azon belül is a "stipula" -ból alakult ki a közép- és kelet-európai nyelvekben használt "szalma" kifejezés.

A "szalma" szó tehát eredetileg az állatok alomként használt száraz növényi anyagot jelentette, de idővel kibővült más jelentésekre is, például a dekorációban vagy építkezéseknél való felhasználásra.

Szófaja és helyesírása

substantivum

Példamondatok

1. A juhász kisbodza alá szalmát tett, hogy a birkáknak legyen hol pihenniük.
2. A szél hatalmas forgószelet emelt a levegőbe a szalmatövekből.
3. A falusiak szalmából font kosarakban gyűjtötték az almákat az őszi betakarítás idején.
4. A cirkusz arénájában a bohóc egyensúlyozni próbált egy vékony szalmaszálon.
5. Az építkezésen a munkások szalmazsákokba csomagolták a frissen festett ablakokat, hogy ne karcolódjanak meg.
6. A fűrészporos párnát szalmával töltötték meg, hogy az alvást még kényelmesebbé tegyék.
7. A tanyasi ház kéményéből füst gomolygott, amikor a gazda szalmát rakott a tűzre.
8. Az állatkertben a zsiráfok éhesen nyújtogatták nyakaikat az ágak felé, amelyeket friss szalmával kínáltak nekik.
9. Az őszi dekoráció részeként a teraszon szalmabálákat helyeztek el, amelyek között tököket és kukoricacsuhékat is elhelyeztek.
10. A diákcsapat vidáman ugrált az óriási szalmahalom között, amelyet az őszi szünetben gyűjtöttek össze a szántóföldről.

Rokonértelmű szavak

szén, gyékény, szalmaszál, szalmakalap, szalmaház, szalmabála, szalmazsák

Fonetikus átírás

[sɒlmɒ]

Betűrendben közeli szavak

tulok, csoda, szikra, szavanna, so, szalma, vizugy, kakukk, fonal, on-, langallo,