JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szaletli

szaletli szó jelentése

A 'szaletli' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A 'szaletli' egy olyan hagyományos, magyar népi építmény, amelyet a szőlőtermesztéshez használnak. Általában fából készül, és a szőlőtámrendszer részeként helyezik el a szőlőültetvényeken. A szaletlik segítségével támogatják és vezetik a szőlőt az optimális növekedés irányába, illetve megkönnyítik a munkát a szüret során. A szaletliknek általában hosszú oszlopai vannak, amelyeket földbe ássák, illetve felső részükön találhatók vízszintes rudak vagy drótok, amelyekre a szőlővesszőket rátekerik vagy ráfeszítik. A szaletlik rendszerezett módon tartják össze az egyes szőlőtöveket és vesszőket, így biztosítva a megfelelő növekedést és támogatást. A szaletlik fontos szerepet játszanak a szőlőtermesztésben, segítve a növények fejlődését és biztosítva, hogy a termény könnyebben hozzáférhető legyen a munkásoknak a szüret során. Emellett hagyományos és esztétikus megjelenésük miatt sokszor díszítőelemként is szolgálnak a szőlőültetvényeken, hozzáadva a vidéki tájhoz és a borkultúrához kapcsolódó hangulathoz.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szaletli" szó eredete és kialakulása a cigány nyelvjáráson alapul. A szó eredetileg a romani (cigány) nyelvből került a magyarba. A romani "szálat" szó jelentése "hordozni" vagy "cipelni", ami valószínűleg kapcsolódik ahhoz, hogy a szaletli egy olyan kis hordozható bódé, amit könnyen mozgathatnak.

A szaletli eredetileg egy kisebb méretű, általában fa szerkezetű árusító bódé volt, amelyet utcai árusok használtak az áruik bemutatására és értékesítésére. Ezeket a szaletliket gyakran a városi piacokon vagy forgalmasabb utcákon állították fel. Az árusok könnyen össze tudták szerelni és szétszedni a szaletlit, így nagyon mobilisak voltak.

A szaletlik népszerűsége az idők során folyamatosan nőtt, és ma már nemcsak az utcai árusok használják őket, hanem például fesztiválokon is gyakran találkozhatunk velük. A szaletlik sokféle formában léteznek, és anyaguk is eltérhet fa, fém vagy műanyag felhasználásával.

Fontos megjegyezni, hogy a szaletli szó nemcsak Magyarországon használatos, hanem más közép- és kelet-európai országokban is ismert. Az etimológiai eredetét tekintve azonban a cigány nyelvjárásra vezethető vissza.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A téli karneválok elengedhetetlen kelléke a színes szaletli.
2. A gyerekek nagy örömmel tapasztalták, hogy a játszótér újra felépítésekor szaletliket is kaptak.
3. A fesztivál területén rengeteg szaletli volt felállítva, ami vidám hangulatot árasztott.
4. Az esküvői asztalokra vidám színű szaletlik kerültek, hogy még ünnepélyesebb legyen a lakodalom.
5. A kisfiú boldogan hintázott a parkban álló szaletlin.
6. Az égő szaletlik fényei varázslatosan ragyogtak az esti szürkületben.
7. Az ünnepi felvonuláson sokan viseltek magukon nemzeti színű szaletliket.
8. A cirkusz előadás alatt a bohóc egyensúlyozva mászott fel a hatalmas szaletlire.
9. A vidámparkban a hullámvasút mellett egy óriási, forgó szaletli is található.
10. A színpad mögött sok-sok szaletlin lógott ruhák és kellékek társaságában.

Rokonértelmű szavak

pavilon, kerti sátor, pergola, pavilonka, szabadtéri pavilon

Fonetikus átírás

[sɒlɛtli]

Betűrendben közeli szavak

napejegyenloseg, nyelv, labirintus, hatarozoszo, nagyhatalom, szaletli, holtpont, gyertyalang, nepitelet, pok, to,