A rendszerváltást követően radikálisan megváltozott a magyar társadalom névadási szokásai. Az Erzsébet, Mária, Katalin és László, József, István, hagyományos nevek népszerűsége drasztikusan csökkenni kezdett és új nevek lettek népszerűek. Az elmúlt 30 év nem csak abban volt egyedi, hogy új nevek váltották le a régieket, hanem az is, hogy az új nevek csillaga is gyakran csak pár évig tartott ki, így néhány év múlva újabb divatnév hullám indult, új keresztneveket repítve a legnépszerűbb nevek listájának tetejére. Éppen ezért nem is lehet megmondani, hogy a rendszerváltást követően mely fiú és lánynevek voltak a legelterjedtebbek, inkább időszakokról beszélhetünk.
Jelenleg a fiúnevek esetén a Bence, Máté és Levente hármassága áll a dobogón, míg a lányoknál az újszülöttek névadásánál a Hanna, Anna, Zoé hármasa áll az élen.
A régebbi nevek közül az Anna, míg a fiúknál az Ádám név maradt népszerű, azaz a TOP10-ben megtalálható a hagyományos nevek közül.
Még egy trend emelhető ki. Ez pedig a nevek számának gyarapodása. Évről-évre újabb és újabb nevek váltak anyakönyvezhetővé. Sokszor azonban ezzel a hagyományos naptárak nem is voltak képesek lépést tartani. Arra a kérdésre hogy, mi a mai névnap, sokszor csak a hagyományos nevek alapján kapunk választ, de közel sem egyértelmű, hogy mikor ünneplik névnapjukat a kis Hunorka, Ifigénia, Immakuláta nevűek, amely nevek az elmúlt években váltak anyakönyvezhetővé.
A nyelv természetesen szervesen fejlődik, de érdemes elgondolkodni, hogy gyermekünk vajon kamaszkorában, vagy éppen felnőttkorában mennyire tud majd azonosulni keresztnevével, különösen ha mondjuk egy introvertált személyiség kap valamilyen extravagáns nevet.