racionalizmus
racionalizmus szó jelentése
A 'racionalizmus' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A racionalizmus egy filozófiai irányzat, amely a racionalitást, az ésszerűséget és a logikát helyezi előtérbe az ismeretek szerzésében és az igazság megértésében. A racionalizmus azt állítja, hogy az emberi értelem képes megérteni és magyarázni a világot, és hogy csak racionális gondolkodással lehet igazi tudásra szert tenni. A racionalizmus tagadja az intuitív vagy vallásos alapú ismereteket, és kizárólag a logikai érveléssel, a tapasztalatokra való támaszkodással és az emberi ész képességeivel foglalkozik. Ennek alapján a racionalista gondolkodás azt állítja, hogy minden ismeret forrása a megfigyelés, az érzékelés és a logikus gondolkodás. A racionalizmusnak több ága van, például a matematikai racionalizmus, amely hangsúlyozza a matematikai logika fontosságát az ismeretek megszerzésében; illetve az etikai racionalizmus, amely arra összpontosít, hogy az emberi cselekedeteket objektív morális elvek alapján kell meghatározni. A racionalizmus erős kritikát kapott más filozófiai irányzatoktól, mint például az empirizmustól, amely hangsúlyozza a tapasztalat és a megfigyelés szerepét az ismeretek szerzésében. Azonban a racionalizmus jelentős hatással volt a filozófia és a tudomány fejlődésére, és hozzájárult az emberi gondolkodás és érvelés alapvető elveinek kidolgozásához.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "racionalizmus" szó az ógörög "logosz" (értelem, érvelés) szóból ered, amelyet az "egyenesen, arányosan okosan gondolkodni" jelentéssel használtak. A racionalizmus a filozófiai irányzatok közé tartozik, és hangsúlyozza az értelem és a logika szerepét a tudásszerzésben és a világ megértésében.
A racionalizmus kialakulása a 17. században kezdődött az európai felvilágosodás idején. Ebben az időszakban több filozófus is kiemelte az értelem fontosságát, például René Descartes, Baruch Spinoza és Gottfried Wilhelm Leibniz. Az ő munkájuk hatására alakult ki a racionalizmus mint filozófiai irányzat.
A racionalizmus azt állítja, hogy az igazságot és a tudást az értelem útján lehet megszerezni, nem pedig a tapasztalaton vagy az érzékelésen keresztül. Szerintük az emberi értelem képes felfedezni és megérteni a világ alapvető törvényeit és összefüggéseit.
Etimológiailag tehát a "racionalizmus" szó összetett eredetű: a "logosz" ógörög eredetű, míg az előtag "racio-" a latin "ratio" (értelem) szóból származik.
Szófaja és helyesírása
Főnév.
Példamondatok
- A racionalizmus szerint az emberi értelem és ész az egyedüli megbízható eszköz a világ megértésére.
- A racionalizmus elutasítja a hitet és a vallási dogmákat, és inkább a racionális gondolkodást helyezi előtérbe.
- Descartes a racionalizmus egyik legismertebb képviselője, hiszen filozófiájában hangsúlyos szerepet kap az észlelés és értelem.
- A racionalista filozófusok törekednek arra, hogy minden kérdést logikusan és racionálisan közelítsenek meg.
- A racionalizmus hangsúlyozza az objektív valóságot és a tudományos módszer fontosságát a tudás megszerzésében.
- A racionalista gondolkodók gyakran kritizálják a vallás által hirdetett dogmákat, mivel szerintük ezek nem állnak összhangban az értelemmel.
- A racionalizmus alapelvei jelentős hatást gyakoroltak a felvilágosodás korára és az azt követő tudományos fejlődésre.
Rokonértelmű szavak
értelemelvűség, ésszerűség, logikus gondolkodás, racionális elvek, racionalitás
Fonetikus átírás
/rɑtsionɑlizmus/
Betűrendben közeli szavak
rozsda, konyok, ir [3], erdekes, zubbony, racionalizmus, cimtar, jelveny, ketsziku, vandor, ajanlott,