pavian
pavian szó jelentése
A "pávián" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "pávián" egy állatfaj neve, mely a majmok (Primates) rendjébe és az ördögpaviani (Papio) nemzetségbe tartozik. A páviánok nagytestű, erőteljes állatok, melyek leginkább Afrikában élnek. Jellegzetességüket az arcukon elhelyezkedő hosszú pofarések, valamint a fenekükön és a nemi területen található élénk színű bőr díszítmények adják. A hímek nagyobbak és erősebbek, mint a nőstények. Több fajtájuk ismert, például a babuinpávián, olajpávián vagy sárga pávián. A páviánok táplálékát általában növényi anyagok alkotják, de előszeretettel fogyasztanak rovarokat és kisebb gerinceseket is. Csoportosan élnek, hierarchikus rendszert alkotva, melyben a domináns hím irányítja a többieket. A páviánok között kommunikációra használnak hangokat, testtartást és gesztusokat. A "pávián" szó átvitt értelemben is használt kifejezés, mely negatív tulajdonságokkal bíró embert vagy viselkedést jelenthet.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "pávián" szó eredete a latin "papio" szóra vezethető vissza. A latinban a "papio" általában a makákófélék családjába tartozó majmokat jelentette, de kifejezetten a páviánokat is utalták vele. A latin szó eredetileg a görög "papion" vagy "papios" szóból ered, amely maga is egyáltalán nem egyértelmű eredettel bír.
A pávián szó tehát a középkori latinból származik, és az idők során terjedt el a különböző európai nyelvekben. A magyar nyelvbe való bekerülésének pontos időpontja nem ismert, de valószínűleg a 17. vagy 18. században történt.
A páviánok az afrikai kontinensen őshonosak, és az emberi evolúció kutatásában is fontos szerepet játszanak. Egyes fajtáik rendkívül intelligensek és társas állatok, míg mások inkább elszigetelt életmódot folytatnak. A páviánok általában közepes méretű majmok, hosszú végtagokkal és karakterisztikus arcformával rendelkeznek.
Szófaja és helyesírása
főnév
Betűrendben közeli szavak
orokmozgo, ceger, suger, kalozhajo, kaszas, pavian, bosszu, kozak, tundra, tulok, csoda,