JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

pogany

pogany szó jelentése

A 'pogány' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'pogány' szó eredetileg az ókori Római Birodalomban élő, a kereszténységet megelőző vallásokhoz tartozó emberekre utalt, akik nem követték a keresztény hitet. A szó eredete a latin 'paganus' kifejezésre vezethető vissza, amelynek jelentése 'falusi, vidéki ember', aki nem tartozik a városban élő római polgárok közé. Az idővel a pogány kifejezést az egyház használta azokra az emberekre, akik nem fogadták el a kereszténységet. A mai magyar nyelvben a 'pogány' szó átvitt értelemben használatos, és általában olyan emberekre vagy csoportokra utal, akik nem tartoznak semmilyen hivatalosan elfogadott vallási közösséghez vagy akik nem követik azt. A pogány fogalom tehát általánosan azt jelenti, hogy valaki nem követi vagy elfogadja a domináns vallást vagy vallási normákat. Fontos megjegyezni, hogy ma már sokak számára negatív és intoleráns értelmet hordozhat magában a 'pogány' kifejezés, mivel kirekesztő vagy lekicsinylő hatást tud kelteni. Emiatt a vallási pluralizmus és a kulturális sokszínűség elveinek jegyében érdemes inkább elfogadóbb, tiszteletteljes kifejezéseket használni, amelyek nem sértik mások vallási vagy hitbeli meggyőződését.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "pogány" szó eredete latinul vezethető vissza. Az eredeti latin kifejezés "paganus" volt, ami annyit jelentett, hogy "falusi", "vidéki". A latin "pagus" szó pedig a falu vagy vidék jelentésű.

Az első alkalommal a pogány szó használata az ókori Rómában jelent meg, ahol a városokban élő embereket úgy nevezték, akik nem követték a római hivatalos vallást. Azaz nem tartoztak az egyházhoz vagy más elfogadott vallási közösséghez. A pogányok általában hagyományos vallásokat követtek, amelyek nem voltak részei a Római Birodalom hivatalos vallási rendszerének.

A kereszténység térhódításával a pogány szó jelentése változott. A keresztény egyház azokat az embereket nevezte pogányoknak, akik nem tértek át a kereszténységre. Ezért lett a pogány szó jelentése "hitetlen", "nem keresztény".

A mai nyelvhasználatban a pogány kifejezés inkább az előkrisztusi időkben élő hagyományos vallású emberekre utal, vagy olyan emberekre, akik nem tartoznak semmilyen vallási közösséghez.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A középkorban a pogányokat gyakran eretneknek tekintették.
2. Az ókori Rómában a pogány vallások széles körben elterjedtek.
3. A keresztények hittérítőként próbálták meggyőzni a pogányokat a keresztény hit elfogadásáról.
4. A pogány vallásokban gyakran több istent tiszteltek.
5. Sokan úgy vélik, hogy a karácsonyfa eredete pogány hagyományokra vezethető vissza.
6. A középkori Európában sokszor üldözték és elnyomták a pogányokat.
7. Az egyház hosszú ideig tiltotta a pogány hagyományok gyakorlását.
8. A pogány vallásokhoz tartozó rítusok és szertartások változatosak lehetnek.
9. Az ókori görögök és rómaiak gyakran társították a természetet a pogány istenekkel.
10. A középkori Európában sokan féltek a pogány babonáktól és átkoktól.

Rokonértelmű szavak

hitetlen, bálványimádó, istentelen, eretnek, kálvinista, mohamedán

Fonetikus átírás

A "pogány" szó fonetikus átírása a következő: [ˈpoɡaːɲ].

Betűrendben közeli szavak

mami, bolhacsipes, futrinka, demokrata, humor, pogany, tokol, dauer, dunsztkotes, buzogany, attores,