JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

buzogany

buzogany szó jelentése

A "buzogány" egy olyan fegyver, amelynek hosszú nyelén egy nehéz, vaskos súly található. A buzogányt általában harci célokra használták az ókori és középkori időkben. A jellegzetes formája miatt a buzogányhoz gyakran hozzátartozik egy vagy több csúszásmentesített lánc vagy láncszem, amelyet a súlyhoz erősítenek. Ezek lehetővé teszik a fegyver forgatását és lendítését a támadások végrehajtása során. A buzogány egy hatékony fegyver volt a középkori harcokban, mivel képes volt kihasználni az ellenség páncélzatának gyengébb pontjait. A súlya révén nagy sebet tudott ejteni, és megbénítani vagy leteríteni az ellenfelet még akkor is, ha az erős páncélt viselt. A "buzogány" szó jelentése tehát egy bizonyos típusú harci fegyvert takar, amelyet a középkorban használtak.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "buzogány" szó eredetileg egy fegyvertípust jelölt, amely egy nehéz kalapácsot vagy ütőeszközt jelentett. A szó eredete a középkori latin "butio" vagy "bucio" szóra vezethető vissza, amely az ütést vagy csapást jelenti.

A buziogány szó magyar nyelvben való felhasználása a 14. századra nyúlik vissza. Az eredeti jelentése lehetett "kalapács", de az idők során a szó kizárólag a harci eszközre, a kalapácsos fegyverre kezdett használatos lenni. A kalapácsos fegyverek használata nagyon elterjedt volt a középkori Európában, különösen a lovagi csaták során.

A buzogány kialakulása azonban valószínűleg nem csak a magyar nyelvre korlátozódott. A középkori Európában számos más nyelvben is használták hasonló jelentéssel, például a németben "Morgenstern", az angolban "mace", vagy a francia "masse" formájában.

Az eszköz kialakulásának pontos időpontja és helye nem egyértelmű, de valószínűleg már az ókori Egyiptomban vagy Mezopotámiában használták hasonló fegyvereket. Az elterjedtsége a középkori Európában annak tudható be, hogy hatékonyan tudta áttörni a páncélokat és védelmeket. A buzogányokat a lovagi csaták során gyakran használták páncélozott ellenfelek elleni harcban.

Összességében a "buzogány" szó eredete és kialakulása visszavezethető középkori latin, valamint korabeli nyelvek hasonló jelentésű szavaira, és a szó jelentése az idők során kizárólag a kalapácsos fegyverre korlátozódott.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az ősi harcosok gyakran használtak buzogányt a csatában.
2. A középkori katonák buzogánnyal felszerelve könnyedén áttörhették az ellenség védelmét.
3. A múzeumban látható egy hatalmas bronz buzogány, amit a vikingek használtak.
4. A sportoló nagy erővel lendítette a buzogányt a versenyen.
5. Az indiánoknál a buzogány szimbolizálta a hatalmat és az erejüket.
6. A középkori lovagok gyakran viseltek buzogányt a páncéljukon, hogy megtörjék az ellenfél pajzsát.
7. A történelemkönyvben olvastam egy érdekes történetet arról, hogyan használták a buzogányt az ókori hadseregek.
8. A filmesek nagy gonddal rekonstruálták a csatatéri jelenetet, amiben a főszereplők buzogánnyal küzdenek.
9. Az elbűvölő királynő kecsesen tartotta maga előtt a díszes arany buzogányt a ceremónia során.
10. A régészeti leletek szerint már az emberiség korai történelmében is használták a buzogányt a vadászathoz és az önvédelemhez.

Rokonértelmű szavak

kalapács, üllő, pöröly, korbács

Fonetikus átírás

[buzogɑːɲ]

Betűrendben közeli szavak

humor, pogany, tokol, dauer, dunsztkotes, buzogany, attores, solyom, kisvaros, lepeny, agar,