JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

demokrata

demokrata szó jelentése

A "demokrata" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: A "demokrata" kifejezés egy politikai ideológiát vagy elvet jelöl, mely a demokrácia alapelveit vallja és támogatja. A demokrácia olyan politikai rendszer, amelyben a hatalom a nép kezében van, és a döntéshozatalban a polgárok közvetlenül vagy közvetve részt vesznek. A demokrata személyek vagy pártok hisznek a népi szuverenitásban, azaz abban, hogy a hatalom forrása és gyakorlója a nép legyen. A demokraták fontosnak tartják a választójogot, az egyenlő jogokat és lehetőségeket, valamint az egyén szabadságát és emberi jogait. A demokráciát általában pluralizmus, jogállamiság, méltányosság, nyilvánosság és párbeszéd jellemzi. A "demokrata" kifejezést Magyarországon gyakran használják politikai párt nevében is. Az országban több olyan párt is létezik, melyek magukat demokratának tartják, és demokratikus értékeket képviselnek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "demokrata" szó eredete a görög nyelvre vezethető vissza. A "demos" szó jelentése "nép", míg a "kratos" jelentése "hatalom". Tehát a demokrata az alapján definiálható, hogy támogatja és hatalmat ad a népnek.

A demokratikus elvek és ideák már az ókori Görögországban is jelen voltak. Az athéni demokrácia volt az egyik legkorábbi ismert formája a demokratikus kormányzásnak, és inspiráció forrása lehetett a későbbi demokratikus rendszerek számára.

A modern értelemben vett "demokrata" fogalmát azonban az amerikai függetlenségi háború idején, az 1770-es években vezették be. Az Amerikai Egyesült Államok alapító atyái, mint például Thomas Jefferson és James Madison, a korabeli brit monarchia ellen lázadtak fel, és olyan elveket hirdettek, amelyek szerint a hatalom a néptől származik.

A "demokrata" kifejezés tehát a 18. században kezdett elterjedni az Egyesült Államokban, hogy jelölje azokat az embereket, akik támogatták a népi uralmat és részt vettek a politikában. Azóta a "demokrata" kifejezés szélesebb értelemben használatos, hogy utaljon azokra, akik hisznek a demokratikus elvekben és rendszerekben.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A demokrata párt jelöltje nyerte az elnökválasztást.
2. Egy demokrata politikus kezdeményezte a törvénytervezetet.
3. A demokrata elvek szerint minden polgárnak joga van szavazni.
4. A demokrata rendszerben a hatalom megosztott és ellenőrzött.
5. A demokrata párt programjában kiemelt szerepet kapnak a szociális reformok.
6. A demokrata elnök felszólította a kongresszust az új törvény elfogadására.
7. Az ország legnagyobb városában a demokraták nyertek a helyhatósági választásokon.
8. A demokrata eszmeiséget alapvetően az egyéni szabadságjogok védelme jellemzi.
9. A demokraták felhívást tettek közzé a korrupció felszámolására.
10. A demokratikus államformában a választójog minden állampolgár alapvető jogai közé tartozik.

Rokonértelmű szavak

köztársasági, parlamentárius, népi, polgári, liberalizmus, szabadosság

Fonetikus átírás

[dɛmokrɑtɑ]

Betűrendben közeli szavak

hun, hazisarkany, mami, bolhacsipes, futrinka, demokrata, humor, pogany, tokol, dauer, dunsztkotes,