JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

parolázik

parolázik szó jelentése

A "parolázik" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: Jelentése: A "parolázik" kifejezés aktív ige, amely azt jelenti, hogy valaki lazán, könnyedén, nem komolyan veszi vagy elintézi valamit. Általában olyan helyzetekben használjuk, amikor valaki felszínesen beszél vagy cselekszik, nem fordít kellő figyelmet vagy energiát valamire. Példák: - A vizsgára csak parolázott egy kicsit, ezért bukott meg. - Ne parolázz annyit az életeddel, komolyan állj hozzá! Fogalma: A "parolázik" szó a francia nyelvből származik, eredetileg a "parler" igéből származik, ami "beszélni" jelentést hordoz. A magyar nyelvben azonban kifejezetten a könnyed, felszínes beszéd vagy cselekvés jellemzőjeként használjuk. A parolázás gyakran negatív árnyalatú és utalhat arra is, hogy valaki nem veszi kellően komolyan a dolgokat vagy nem fektet eléggé energiát és figyelmet valamibe.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A 'parolázik' szó eredete és kialakulása a francia nyelvben található. A "parler" francia szó jelentése 'beszél' vagy 'szól'. Ezt a szót használják az angol "parley" kifejezés fordítására is.

A 'parolázik' szó tehát azt jelenti, hogy valaki beszél, kommunikál vagy tárgyal másokkal. Eredetileg a diplomáciai vagy hadi tárgyalások során alkalmazták ezt a kifejezést, amikor ellenséges felek megbeszélték a feltételeket vagy próbáltak megegyezni egymással.

Az 'eredet' és 'kialakulás' fogalmait illetően, a szó eredete visszavezethető az ófrancia nyelvre, ahol már hasonló formában ismerték. Az ófrancia "parolier" (beszélgetni) és "parlementer" (tárgyalni) kifejezésekre utalnak, amelyek ugyancsak a "parler" alapjaira épültek.

Az 'etimológia' fogalma szerint azonban nem lehet egyértelműen bebizonyítani egy szó pontos eredetét vagy kialakulását. Az etimológusok azonban úgy vélik, hogy a 'parolázik' szó eredete közvetlenül kapcsolódik a fent említett francia szavakhoz, amelyek a középkorban terjedtek el és azóta is használatosak.

Szófaja és helyesírása

igeképző

Példamondatok

1. A gyerekek az udvaron paroláztak egész délután.
2. Az iskolai szünetben a diákok a kantinban paroláztak.
3. Apa és fia hosszú órákon át paroláztak a horgászatról.
4. A barátok esténként a kávézóban szoktak összegyűlni, hogy parolázzanak.
5. A házaspár minden este a nappaliban parolázik a nap történéseiről.
6. Az osztálytársak az óra után a folyosón találkoztak, hogy parolázzanak a következő óráról.
7. A munkatársak ebédszünetben gyakran együtt ülnek és paroláznak a munkahelyi dolgokról.
8. A nagyszülők a kertben ültek és hosszan paroláztak az unokák fejlődéséről.
9. Az újságírók az esemény után interjúkat készítettek, hogy megtudják, mit gondolnak az emberek és erről parolázzanak.
10. A sportrajongók online fórumokon szoktak összegyűlni, hogy parolázzanak a legfrissebb eredményekről és vitatkozzanak róluk.

Rokonértelmű szavak

beszélget, cseveg, fecseg, társalog, pletykál, locsog, diskurál, szócséplészik

Fonetikus átírás

/pɒrɒlaːzik/

Betűrendben közeli szavak

párnás, paródia, parókia, parola, paroláz, parolázik, paroli, parosmia, partecédula, partedli, pártfogó,