JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

parafenomén

parafenomén szó jelentése

A 'parafenomén' szó a magyar nyelvben a 'para-' előtaghoz kapcsolódik, ami azt jelenti, hogy valami mellett vagy valamitől eltérő vagy kiegészítő. A 'fenomén' szó pedig az empirikus tapasztalatokon alapuló jelenségeket, eseményeket jelenti. A 'parafenomén' fogalma tehát olyan jelenségekre utal, amelyek az átlagos tapasztalati kereteken belül nem magyarázhatók vagy nem illeszkednek bele. Ezek a jelenségek gyakran a természettudományos megfigyelések, kísérletek és elméletek határain túl esnek. A parafenomén lehet például paranormális vagy természetfeletti események, mágikus vagy misztikus jelenségek, UFO-észlelések vagy más rejtélyes események. Ezek a jelenségek gyakran váltják ki a kíváncsiságot és az érdeklődést az emberekben, mivel nem mindennapi, nem megszokott dolgokról van szó. Fontos megjegyezni, hogy a parafenomén fogalma nem tartozik a tudományos módszer hatáskörébe, mivel ezek a jelenségek általában nem ismételhetők vagy reprodukálhatók. Ennek ellenére sokan kutatják és próbálják megmagyarázni ezeket a jelenségeket a saját módszereikkel és megközelítéseikkel.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "parafenomén" szó eredetét a görög "para-" előtagból és a latin "phainomenon" szóból alakították ki.

A "para-" előtag jelentése "mellett", "közelében", vagy "azon túl" lehet. Például a "paranormális" szóban is használjuk ezt az előtagot, ami azt jelenti, hogy az normális jelenségeken túli vagy mellettük lévő jelenségekről van szó.

A "phainomenon" a latin nyelven átvett görög szó, aminek jelentése "jelenség" vagy "megjelenés". Ez a szó eredetileg Platón filozófiai műveiben jelent meg, ahol a tapasztalati világ jelenségeit különböztette meg az igazi valóságtól.

Így tehát a "parafenomén" szó kialakítása azt fejezi ki, hogy egy olyan jelenségről van szó, ami mellett, közelében vagy azon túl található a normális vagy megszokott jelenségeknek. Általában olyan jelenségeket írnak le vele, amik nem férnek bele a tudományos magyarázatokba vagy nem állnak rendelkezésre elegendő bizonyíték rájuk.

Szófaja és helyesírása

Főnév

Példamondatok

1. Az UFO-k megjelenése sokak számára a paranormális jelenségek egyik izgalmas parafenoménje.
2. A telekinézis képességét sokan a parafenomén kategóriájába sorolják.
3. A mentális kommunikáció az emberek között még mindig egy olyan parafenomén, amit a tudomány nem teljesen tud megmagyarázni.
4. A reinkarnáció hitét sokan a lélekvándorlás parafenoménjeként értelmezik.
5. Egyesek szerint a gyógyítók kezükön keresztül áramló energia csak egy pszichikus parafenomén.
6. Az időutazás elméletei sokak számára a sci-fi művekben található parafenoméneknek tűnnek.
7. Az aura látása és érzékelése is gyakran említett parafenomén a spirituális közösségekben.
8. A poltergeistek zajok és tárgyak mozgatása révén nyilvánulnak meg, ezzel együtt tartoznak a paranormális jelenségek parafenoménjei közé.
9. A természetfeletti erők befolyásolása és manipulálása is egy olyan parafenomén, amelyet sokan nem tudnak tudományosan magyarázni.
10. A halottakkal való kapcsolattartás és kommunikáció a szellemek világával egy rejtélyes parafenomén, amelyet sokan kutatnak és megpróbálnak megérteni.

Rokonértelmű szavak

furcsaság, különös jelenség, rejtélyes esemény, rendkívüli történés, megmagyarázhatatlan jelenség

Fonetikus átírás

[pɒɾɒfɛnomɛːn]

Betűrendben közeli szavak

paracentézis, parádé, paradigma, paradox, paradoxon, parafenomén, parafrazeálás, parafrázis, paragrafus, parainézis, paralel,