JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

oszteoporózis

oszteoporózis szó jelentése

Az "oszteoporózis" egy olyan betegség, amely a csontok sűrűségének és minőségének fokozatos csökkenését eredményezi. A jelenség a csontritkulás nevű állapothoz vezet, amelyben a csontok törékennyé válnak, könnyebben sérülnek és megrepedhetnek. Az oszteoporózis a csontanyagcsere zavara miatt alakul ki, amelyben az új csontképzés nem tudja követni a régi csontok lebomlását. Az oszteoporózis gyakran tünetmentes lehet, különösen korai stádiumban, de idővel fájdalmat, csonttöréseket és testtartásbeli változásokat okozhat. A betegség kockázati tényezői között szerepelhet az öregedés, a nem megfelelő táplálkozás (különösen kalcium- vagy D-vitaminhiány), hormonális változások (például menopauza), genetikai hajlam és életmódbeli tényezők (például dohányzás vagy túlzott alkoholfogyasztás). Az oszteoporózis diagnosztizálása általában csontröntgenfelvétellel történik, amely segít a csontritkulás mértékének meghatározásában. A kezelése magában foglalhatja a megfelelő táplálkozást, kalcium- és D-vitamin-kiegészítők szedését, gyógyszereket, fizikoterápiát és testmozgást a csontok erősítésére. Az oszteoporózis súlyos következményekkel járhat, például csonttörésekkel és korlátozott mozgásképességgel. Ezért fontos az időben történő felismerése és kezelése annak érdekében, hogy csökkentsük a szövődmények kialakulásának kockázatát.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "oszteoporózis" szó eredete és etimológiája a görög nyelvből származik. A szó két görög szóból áll össze: "osteon", ami "csont" vagy "csontrész" jelent, valamint "poros" vagy "porózus", ami azt jelenti, hogy "lyukacsos" vagy "áteresztő".

Az oszteoporózis egy olyan betegség, amely a csontok sűrűségének csökkenésével és a csontszövet minőségének romlásával jár. Ennek eredményeként a csontok törékenyebbé válnak és könnyebben megsérülnek. Az oszteoporózis általában az idősebb korosztályt érinti, de előfordulhat már fiatalabb korban is.

A betegség kialakulását több tényező befolyásolja, például az életkor, a genetikai hajlam, a hormonális változások (például a menopauza), az alacsony kalciumbevitel, a fizikai inaktivitás és bizonyos gyógyszerek (például kortikoszteroidok) használata.

Az oszteoporózis komoly egészségügyi problémát jelent, mivel növeli a csonttöréseket és az ezzel járó szövődményeket, például a gerincoszlop görbületét. Az időben történő felismerés és megfelelő kezelés azonban jelentősen javíthatja a betegség lefolyását és a páciensek életminőségét.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az oszteoporózis a csontok legradulált állapota, mely fokozott törékenységgel jár.
2. Az idősebb emberek gyakran megbirkóznak az oszteoporózissal, ami súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
3. A megfelelő kalciumbevitel és a rendszeres testmozgás segíthet megelőzni az oszteoporózist.
4. Az oszteoporózis leginkább a nőket érinti, különösen a változókor után.
5. Az oszteoporózis kezelése általában gyógyszerekkel történik, amelyek segítenek megerősíteni a csontokat és csökkenteni a törések kockázatát.
6. Az oszteoporózisban szenvedőknek fontos odafigyelniük a megfelelő táplálkozásra és az egészséges életmódra.
7. Ha családban előfordult már oszteoporózis, akkor nagyobb eséllyel lehet valakinek is ez a betegsége.
8. A mérgező anyagok, például a dohányzás és az alkoholfogyasztás hozzájárulhatnak az oszteoporózis kialakulásához.
9. Az orvosok rendszeres csontsűrűségi vizsgálatokat javasolnak az oszteoporózis korai felismerése érdekében.
10. Az oszteoporózis sokszor tünetmentes, ezért fontos a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel.

Rokonértelmű szavak

csontritkulás, csonkorhas, csontritkuló betegség

Fonetikus átírás

A fonetikus átírás a "oszteoporózis" szó kiejtéséhez:



[ˌɒstioˌporoːzis]

Betűrendben közeli szavak

osztály, osztályharc, osztálytárs, osztályvezető, oszteopátia, oszteoporózis, osztják, ösztön, ösztövér, osztracizmus, osztrakiszmosz,