orosz
orosz szó jelentése
Az "orosz" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az "orosz" szó egy melléknévből és főnévből álló kifejezés, amely egyrészt az oroszországhoz vagy annak területéhez, kultúrájához, népéhez kapcsolódik, másrészt pedig az orosz nyelvhez. Az orosz mint nemzetiségi jelző arra utal, hogy valaki oroszországból származik vagy orosz anyanyelvű. Emellett az "orosz" szó hivatkozhat az orosz kultúrára, gasztronómiára, történelemre vagy éppen politikára is. A "magyar - orosz" kapcsolatok hosszan visszanyúlnak a történelemben, és mind a mai napig fontosak a két nemzet között. Az orosz nyelv tanulása és ismerete lehetőséget nyújt a kommunikációra és az interkulturális kapcsolatokra is. Fontos megjegyeznünk, hogy az "orosz" szó használata során mindig figyelembe kell vennünk a kontextust, mivel bizonyos esetekben pejoratív vagy diszkriminatív jelentéssel is élhet. Ezért fontos a tolerancia és az empátia gyakorlása minden szó és kifejezés használatakor, hogy elkerüljük a megbélyegzést vagy sértődést.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "orosz" szó eredetét a finnugor nyelvekkel rokoníthatjuk. A legelfogadottabb elmélet szerint az "orosz" szó a finnugor nyelvekben található "russu" vagy "roosu" szóból ered, amelynek jelentése "vörös". Ezután a szó jelentése kibővült, és általánossá vált az orosz területre és népre vonatkozóan.
Az "orosz" szó először a középkori időkben jelent meg az orosz területen élő keleti szlávokra utalva. A 9. és 10. században, amikor az orosz állam kialakult, a területen élő népek nevei között megjelent a "ruszkij" vagy "rusz" elnevezés is, ami az orosz népet és az orosz nyelvet jelölte.
Az etimológia mellett érdemes megemlíteni azt is, hogy a "ruszkij" vagy "rusz" elnevezés mögött még történelmi és politikai összefüggések is állnak. A Kijevi Rusz volt az első középkori kelet-szláv állam, amelynek központja Kijev volt. Ezt követően Moszkva vált az orosz területek központjává, amihez a "ruszkij" vagy "rusz" elnevezés szervesen kapcsolódik.
Összességében tehát az "orosz" szó eredete a finnugor nyelvekben található "russu" vagy "roosu" szóból ered, amelynek jelentése "vörös". Később általánosabb jelentéssel bírt, és az orosz területre és népre vonatkozóan használták.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Nagyon érdekel az orosz nyelv és kultúra.
2. Az orosz emberek híresek a vendégszeretetükről.
3. Az oroszországi tél nagyon hideg szokott lenni.
4. Szeretnék megtanulni oroszul beszélni.
5. Az orosz írók közül kedvencem Dostojevszkij.
6. Az orosz vodkát sokan szeretik világszerte.
7. oroszországnak hatalmas területe van.
8. Az orosz labdarúgó-válogatott sikeresen szerepelt a legutóbbi tornán.
9. Az orosz történelem tele van izgalmas eseményekkel és vezetőkkel.
10. A Kreml Moszkvában található, ami az orosz kormány központja is egyben.
Rokonértelmű szavak
oroszlán, oroszlány, oroszlánszőrű
Fonetikus átírás
[ˈoros]
Betűrendben közeli szavak
taller, hoki, savoly, dezsa, fenykep, orosz, rea, tejberizs, allitolag, nador, rubel,