JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

dezsa

dezsa szó jelentése

A "dézsa" szó a magyar nyelvben egy hagyományos, faanyagból készült víztároló edényt jelent. Általában hordó alakú, közepes méretű és használatának fő célja a víz szállítása vagy tárolása. A dézsát leggyakrabban vidéki területeken használták, ahol nem volt könnyen elérhető ivóvízforrás, vagy ahol a vízellátás rendszere korlátozott volt. A dézsa készülhetett különböző típusú fából, például tölgy- vagy akácfa is lehetett az alapanyaga. A faanyagot általában megfelelően illesztették össze és vízálló anyaggal kezelték, hogy ne szivárogjon ki a víz. A dézsát gyakran kötéllel vagy fém bilinccsel rögzítették, hogy könnyebben hordozható legyen. A dézsa fontos szerepet játszott az emberek mindennapi életében, különösen azokban a régi időkben, amikor még nem voltak modern vízellátási rendszerek. Használata ma már kevésbé elterjedt, de néhány vidéki területen még mindig használják például kertek öntözésére vagy állatok itatására.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "dézsa" szó eredete és kialakulása a magyar nyelvben nem egyértelműen tisztázott. Az etimológiája több elméleten alapul.

Az egyik elmélet szerint a "dézsa" szó a török nyelvből került a magyarba. A törökben "dezga" vagy "desza" formában használták, ami annyit jelent, hogy nagy fazék vagy edény. Ez az elképzelés arra utal, hogy a magyarok valamikor a történelem során kölcsönvettek néhány szót a töröktől.

Egy másik elmélet szerint a "dézsa" szó eredete a német nyelvben található. A németben van egy hasonló hangzású szó, "Dose", ami konzervdobozt vagy tartályt jelent. Ez az elképzelés arra utal, hogy a magyarok valamikor az osztrák-német határvidéken találkoztak ezzel a szóval, és átvették azt.

Egy harmadik elmélet szerint a "dézsa" szó eredeti jelentése egy régi szláv nyelvből eredeztethető. A "dzjeza" vagy "dzjesa" szóból alakult ki, ami edényt vagy tartályt jelentett. Ez az elképzelés arra utal, hogy a magyarok valamikor a régi szláv népekkel való érintkezés során találkoztak ezzel a szóval, és átvették azt.

Mivel nincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy melyik elmélet a helyes, így a "dézsa" szó eredete és kialakulása továbbra is vitatott marad.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A dézsa tele volt friss, hideg vízzel.
2. A nagyapám mindig a dézsában mosott ruhát.
3. A dézsa körül ültünk és beszélgettünk a tűz mellett.
4. Az udvaron állt egy régi, rozsdás dézsa.
5. A dézsából merítettünk vizet a kertben lévő virágoknak.
6. A dézsa alján megtelepedett a víz, mert lyukas volt.
7. A dézsa hangosan csobbant, amikor beledobtam a szennyes ruhákat.
8. Nyáron a kinti zuhany alatt használtuk a dézsát a meleg vízért.
9. Nagyon nehéz volt feltenni a teli dézsát a fejemre.
10. Amikor lefagyott a víz, a dézsában is jégkockák keletkeztek.

Rokonértelmű szavak

edény, fazék, lábas, serpenyő, korsó, kannácska

Fonetikus átírás

['dɛːʒɒ]

Betűrendben közeli szavak

zsilip, nyomozo, taller, hoki, savoly, dezsa, fenykep, orosz, rea, tejberizs, allitolag,