nad
nad szó jelentése
A "nád" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: 1. A nád egy növényfajtát, konkrétan a nádasokban megtalálható magasra növő, vastag szárú, leveles évelő növényeket jelenti. A közismertebb fajok közé tartozik a gyékény (Phragmites australis), amely magas, vastag szárú és lándzsás levelekkel rendelkezik. A nád nagy területeken is elterjedhet, és fontos szerepet játszik az élővilág és a természetvédelem szempontjából. 2. A "nád" szó átvitt értelemben is használatos, amikor valakit vagy valamit a nádhoz hasonló tulajdonságokkal jellemeznek. Például: "Ő az igazi nádból van" - ez azt jelenti, hogy az adott személy vékony, hajlékony, alkalmazkodó képességgel rendelkezik. 3. A "nád" szó használható építőanyagként is. A nádszálat hagyományosan használták tetőfedésre vagy kerítéskészítésre. Manapság pedig például bútorok készítéséhez is felhasználják. Összességében a "nád" szó jelentése a magyar nyelvben a természeti növényfajtától kezdve, az átvitt értelmű használaton át egészen az építőanyagként történő felhasználásig terjedhet.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A „nád” szó eredete a közép-magyar nyelvből származik. Eredetileg a „nádas” jelentésű szó rövidített alakja, ami a „nád” növényzeténél használták.
Az etimológia szerint a „nád” szó eredeti forrása az ószláv nyelvből származik, ahol a „nędь” vagy „nędzь” jelentése „nádas”. Ezután került át a közép-magyarba a közvetítésével, valószínűleg az ószláv hatásra.
Egyes teóriák szerint az ószláv eredetű szó visszavezethető az indoeurópai gyökérre is. Ez a gyökér, amelyből megjelenhetett az ószláv és ebből következően a magyar „nédzь”, jelentése "lassú folyású víz" vagy "mocsár".
Összességében tehát elmondható, hogy a „nád” szó eredete nem egyértelműen meghatározott, de valószínűleg ószláv eredetű, és kapcsolódhat az indoeurópai gyökérhez is.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A tó partján nád borította a partot.
2. A kismadarak fészket építettek a nádasban.
3. Sétálva a nádasban, igazi természeti hangulatot éreztem.
4. A házunkhoz közel van egy kis tó, amelyet nád szegélyez.
5. Gyerekkoromban gyakran játszottam a nád között bújócskát.
6. Nyáron elszoktam olvasni a nádas szélén ülve.
7. Az őszi szél rázta a sárguló nádszálakat.
8. A horgászok kedvelt helye a tó mélyén elterülő nádmező.
9. A vadlibák csoportja pihent a nádtól védett öbölben.
10. A távolban egy békás kikeleti koncert zajlott a nádasban.
Rokonértelmű szavak
nádas, nádmező, nádasz, nádor, nádkunyhó, nádtetős, nádbútor, nádbog, nádkorona
Fonetikus átírás
'nád' szó fonetikus átírása: [naːd]
Betűrendben közeli szavak
rimszotar, vezeteknev, kukac, horgos, meztelen, nad, tucsok, bombazo, bubaj, teboly, szep,