JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

nihilizmus

nihilizmus szó jelentése

A "nihilizmus" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint határozható meg: A nihilizmus filozófiai irányzat, amely tagadja az értékek, értelemtelenség és jelentéktelenség létezését. A nihilizmus szerint semmilyen objektív vagy állandó érték, rend vagy célt nem található a világban, és minden emberi tevékenység, tudás és hit alapvetően értelmetlen és üres. A nihilizmus gyökerei a 19. századi Nyugat-Európában találhatók, és az emberi lét alaptalan voltát, a tudás korlátozottságát és az értékek relativitását hangsúlyozza. A nihilizmus különböző formáiban megjelenhet a politikában, vallásban, művészetben és mindennapi életben is. Például politikai értelemben a nihilizmus azt jelenti, hogy nincsenek objektív politikai értékek vagy célok, és minden politikai rendszer alapvetően értelmetlen vagy hiábavaló. Vallásos kontextusban a nihilizmus tagadja Isten vagy bármilyen transzcendens entitás létezését, míg művészeti szempontból a nihilizmus elutasítja az objektív esztétikai értékeket és a művészet társadalmi szerepét. Fontos megjegyezni, hogy a nihilizmusnak több különböző áramlata és értelmezése létezik, ezért a fogalom pontos jelentése és tartalma változó lehet attól függően, hogy melyik filozófus vagy irányzat foglalkozik vele.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "nihilizmus" szó eredete a latin "nihil" szóból származik, ami "semmi" vagy "semmiség" jelentést hordoz. A nihilizmus fogalma azonban nem a latin kifejezésből alakult ki, hanem Friedrich Heinrich Jacobi német filozófus használta először a 18. század végén.

Jacobi azzal vádolta Immanuel Kantot és Johann Gottlieb Fichtét, hogy az általuk kidolgozott kritikai filozófiával (Kant) és abszolút idealizmussal (Fichte) olyan következtetésekre jutottak, amelyek szerint semmi valóságos vagy megbízható tudásra nem lehet szert tenni. Ezért Jacobi úgy vélekedett, hogy ezek az irányzatok a semmi felé vezetnek, és ezt a gondolkodásmódot nevezte nihilizmusnak.

A nihilizmus fogalma később vált ismertté és terjedt el az 1800-as években. A 19. század elején a német romantikus filozófus Arthur Schopenhauer is használta a nihilizmus kifejezést, hogy leírja azt a filozófiai álláspontot, amely szerint az élet értelmetlen és semmi valóságos célja nincs.

Az orosz írók közül pedig Ivan Turgenev vált ismertté a nihilizmusról szóló regényeivel, amelyekben bemutatta a 19. századi orosz társadalom ifjúságának apatikus és lázadó gondolkodásmódját.

A nihilizmus fogalma azóta is használatos filozófiai és társadalmi összefüggésekben, és több különböző értelmezése és megközelítése alakult ki. Általában azt jelenti, hogy tagadja vagy kétségbe vonja az objektív értékeket, az abszolút igazságot és a hierarchikus rendszereket.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A nihilizmus filozófiai irányzat, amely tagadja az értékek, célok és jelentések objektív létét.
2. Az egyén végső sorsa a nihilizmus szerint a semmihez való visszatérés.
3. A nihilizmus elutasítja a hagyományos erkölcsi normákat és társadalmi értékeket.
4. A nihilizmus szerint nincs értelme az egész világnak, és minden erőfeszítés hiábavaló.
5. Nietzsche a nihilizmust egy veszélyes társadalmi jelenségnek tartotta, amelynek hatására az emberek elveszítik az értelmes élet iránti vágyukat.
6. Sokan úgy vélik, hogy a modern társadalom egyre inkább felébred a nihilizmus veszélyeivel szemben.
7. A nihilizmus koncepciója alapvetően megkérdőjelezi mindazt, amit korábban magától értetődőnek tartottunk.
8. A nihilizmus gyakran okozhat mentális problémákat és identitás kríziseket az emberekben.
9. Az alkotó művészet sokszor megjeleníti a nihilizmust és annak következményeit.
10. A nihilizmus ideológiája sokak szerint veszélyes lehet, mivel képtelen alternatívát vagy pozitív értékeket kínálni az embereknek.

Rokonértelmű szavak

nihilizmus, semmitelenség, semmibe vetés, semmiség, hiábavalóság

Fonetikus átírás

[nihiːlizmuʃ]

Betűrendben közeli szavak

vizugy, kakukk, fonal, on-, langallo, nihilizmus, szerda, hun, hazisarkany, mami, bolhacsipes,