neoreneszánsz
neoreneszánsz szó jelentése
A "neoreneszánsz" szó a magyar nyelvben a reneszánsz korszak utáni időszakot jelenti, amikor a reneszánsz stílus és gondolkodásmód újra divatba jött és hatást gyakorolt az építészetben, művészetben és kultúrában általában. A neoreneszánsz stílus a 19. század közepén indult el Európában és az Egyesült Államokban, és egészen a 20. század elejéig volt jelen. A neoreneszánsz stílusra jellemzőek a klasszikus reneszánsz elemek, például az ívelt ablakok, díszes oszlopok és boltívek, valamint a gazdag részletek és díszítések. Az építészetben gyakran használták ezt a stílust paloták, múzeumok, könyvtárak és egyéb fontos épületek tervezésénél. Emellett az irodalomban, képzőművészetben és zenében is megjelentek neoreneszánsz hatások. A neoreneszánsz fogalma tehát azt jelenti, hogy egy korábbi korszak (a reneszánsz) stílusa és eszméi újra értékesekké válnak egy későbbi időszakban. Ez a fogalom azt tükrözi, hogy a kultúra és művészet folyamatosan változik és fejlődik, de ugyanakkor képes visszatekinteni és inspirációt meríteni az előző generációktól.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "neoreneszánsz" szó a latin "neo" (új) és "renaissance" (újjászületés) szavakból ered. Az újjászületés kifejezés a 19. század végén kezdett elterjedni, amikor az emberek újra felfedezték és értékelték a reneszánsz kor művészetét és kultúráját.
A reneszánsz eredetileg az 14. és 17. század közötti időszakot jelölte, amikor ismét feltámadt az ókori görög és római művészet és filozófia iránti érdeklődés. Ez egy olyan időszak volt, amikor az emberek nagy hangsúlyt fektettek az emberi tudásra, a művészetre és a tudományra.
A neoreneszánsz kifejezést először a 19. századi építészetben használták, amikor olyan építészeti stílusokat hoztak létre, amelyek visszanyúltak a reneszánsz korhoz. Ennek a stílusnak az alkalmazása kiterjedt más művészeti ágakra is, például a festészetre és a szobrászatra.
A neoreneszánsz fogalma továbbra is használatos a mai napig, hogy leírja a művészet és kultúra olyan megnyilvánulásait, amelyek visszanyúlnak a reneszánsz kor művészetéhez és eszméihez.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A neoreneszánsz stílusú épületek gyakran megtalálhatóak az európai városok történelmi belvárosaiban.
2. A neoreneszánsz művészet a 19. században kezdett elterjedni Európában, mint az eredeti reneszánsz újjáéledése.
3. A neoreneszánsz paloták és kastélyok gazdag részleteikkel és díszítéseikkel emelkednek ki a környezetükből.
4. A neoreneszánsz stílus a művészet mellett a bútorok és dísztárgyak terén is népszerűvé vált.
5. Az Operaház épülete Budapest egyik legismertebb és legszebb példája a neoreneszánsz építészeti stílusnak.
6. Az akadémiai épület pompás neoreneszánsz homlokzata lenyűgözi az arra járókat.
7. A neoreneszánsz időszakban az egész társadalom inspirálódott a reneszánsz eszmékből és formavilágból.
8. Az olasz városok közül Firenze és Velence ad otthont sok neoreneszánsz stílusú épületnek és műalkotásnak.
9. A neoreneszánsz kultúra erős hatást gyakorolt az irodalomra, zenére és divatra is.
10. A neoreneszánsz építészet újra felélesztette a reneszánsz időszak jellemzőit, mint a domborművek, oszlopsorok és timpanonok használata.
Rokonértelmű szavak
újjászületés, újráéledés, reneszánsz, újrateremtés, felélesztés
Fonetikus átírás
'neoreneszánsz' fonetikus átírása: [ˈnɛorɛnɛˌsɑ̃ːnz]
Betűrendben közeli szavak
neologizmus, neológus, neon, neonatológia, neoncső, neoreneszánsz, nép, népbíróság, népfürdő, népgazdaság, népgazdasági,