JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

neoliberalizmus

neoliberalizmus szó jelentése

A "neoliberalizmus" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A neoliberalizmus egy gazdasági és politikai irányzat, amely az állami beavatkozást minimalizálni kívánja a piaci folyamatok alakításában. A neoliberalizmus hívei meggyőződnek arról, hogy a piacnak kell meghatároznia a gazdasági döntéseket, és hogy az államnak csupán korlátozott szerepet kell játszania a gazdaság szabályozásában. Ez a koncepció általában alacsonyabb adókat, deregulációt (szabályozás lazítását) és privatizációt (állami tulajdon eladását) tartalmaz. A neoliberalizmus a 20. század második felében vált népszerűvé, és szorosan összefügg a globalizációval is. Az elmélet hívei szerint a piaci erők szabadon mozgása és a kereskedelem liberalizálása előmozdítja a gazdasági növekedést és az anyagi jólétet. Azonban sokan kritizálják ezt az irányzatot, mondván, hogy növeli az egyenlőtlenségeket, gyengíti az államok szociális hálóját és nem veszi kellően figyelembe a társadalmi és környezeti fenntarthatóságot. A neoliberalizmus fogalma tehát arra utal, hogy a gazdasági döntéseknek a piaci mechanizmusokra kell épülniük, és az államnak minimális szerepe kell legyen a gazdaság szabályozásában.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "neoliberalizmus" szó eredete és kialakulása összetett, és sokféle értelmezést kapott az idők során. A kifejezés jelentése és használata is változatos lehet a politikai, gazdasági és filozófiai kontextustól függően.

Az "újliberalizmus" vagy "neoliberalizmus" kifejezés először a 20. század elején jelent meg. Az eredeti jelentése az angol nyelvben a "liberalizmus újragondolását" vagy "liberális elvek újratervezését" tükrözte.

Az újliberális gondolkodók általában a klasszikus liberalizmus elveit követik, amelyek a szabad piacot, az egyéni szabadságot és az állam beavatkozásának minimalizálását tartalmazzák. Azonban a neoliberalizmusnak több ága is van, amelyek eltérhetnek egymástól a hangsúlyok, prioritások és megközelítések terén.

A neoliberalizmus népszerűvé vált az 1970-es évektől kezdve, amikor olyan neves gondolkodók és politikusok, mint Friedrich Hayek és Milton Friedman előtérbe kerültek. Ők hozzájárultak a neoliberalizmus gazdasági elméletének kidolgozásához és terjesztéséhez.

Az etimológiai szempontból a "neoliberalizmus" szó az angol "neo-" előtagot használja, ami azt jelenti, hogy valami újra vagy megújultra utal, és a "liberalismus" szóval kombinálódik. A "liberalismus" latin eredetű kifejezés, amely az egyéni szabadságot és az egyenlőséget tartalmazza.

Fontos megjegyezni, hogy a neoliberalizmus fogalma és értelmezése vitatott. Kritikusai szerint a neoliberalizmus túlságosan hangsúlyozza a piaci logika és az egyéni érdekek fontosságát, miközben figyelmen kívül hagyja a társadalmi igazságosságot és az állam szerepét a gazdaságban. Mások viszont úgy vélik, hogy a neoliberalizmus hozzájárult a gazdasági fejlődéshez és a globális versenyképesség növeléséhez.

Összességében elmondható, hogy a "neoliberalizmus" szó eredete és kialakulása összetett kérdés, amelyet sokféleképpen lehet értelmezni és interpretálni.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A neoliberalizmus a 20. század második felében terjedt el, és a piacgazdaság alapelveit helyezi előtérbe.
2. A neoliberalizmus hívei szerint a kormányzati beavatkozás csökkentése és a szabad verseny erősítése hozzájárul a gazdasági növekedéshez.
3. A nyugati országokban a neoliberalizmus politikai és gazdasági felfogása nagy hatást gyakorolt az állam működésére.
4. Az elmúlt évtizedekben sokan kritizálták a neoliberalizmust, mivel úgy vélik, hogy a társadalmi egyenlőtlenségeket növeli.
5. A globalizáció erősödése és az új liberális gazdaságpolitikai irányzatok terjedése új lendületet adott a neoliberalizmusnak.
6. A neoliberalizmus alapelvei közé tartozik az állami tulajdon visszaszorítása és a privatizáció előmozdítása.
7. Az elmúlt évtizedekben sok országban áttértek a neoliberalista gazdaságpolitika alkalmazására, amelynek hatására megváltoztak az állami szerepvállalás és a piaci szabályozás arányai.
8. A neoliberális gondolkodás szerint az egyén szabad választása és az önszabályozó piacok irányítják a gazdasági folyamatokat.
9. A neoliberalizmus szemlélete az állami szolgáltatások liberalizálását és a versenyképesség növelését célozza.
10. A neoliberalizmus világszerte viták tárgyát képezi, mivel a hívei és ellenzői között jelentős különbségek tapasztalhatók gazdasági, politikai és társadalmi szempontból is.

Rokonértelmű szavak

piaci liberalizmus, globalizmus, szabadpiac-gazdaság, szabadkereskedelem, laissez-faire kapitalizmus

Fonetikus átírás

[ˌneʊˈlɪbərəlɪzmʊʃ]

Betűrendben közeli szavak

nemzetiszocialista, néni, neobarokk, neofita, neogótika, neoliberalizmus, neolitikum, neológ, neologizmus, neológus, neon,