JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

neogótika

neogótika szó jelentése

A 'neogótika' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'neogótika' a gótikus stílus modern újjáéledését jelenti. Ez a stílus a 18. és 19. század fordulóján terjedt el Európában, és az építészet, a belsőépítészet, a képzőművészet és az iparművészet területén is megjelent. A neogótikus stílus az eredeti gótikus elemeket vette alapul, mint például az ívelt ablakok, a kereszttartók és a boltozatos mennyezetek, de modern anyagokkal és technikákkal kombinálta őket. Az építészetben a neogótika gyakran jelenik meg templomokban, kastélyokban és egyetemi épületekben. A stílusra jellemzőek a magas tornyok, az aprólékos faragások és díszítések, valamint az ívelt ablakok és ajtók. Az enteriőrökben a neogótika általában gazdag és részletes díszítést mutat, például faragott faelemeket, üvegfestményeket vagy kovácsoltvas elemeket. A neogótikus stílust sokan romantikusnak tartják, mivel visszanyúlik a középkori idők emlékeihez és a természetes formákhoz. Ez a stílus népszerű volt az építészek és művészek körében, akik a modernizmusra reagálva újraértelmezték a múlt építészeti formáit és stílusait.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "neogótika" szó az angol "neo-Gothic" kifejezésből ered, melyet először a 18. század végén alkalmaztak. A szóképzésben a "neo-" előtag azt jelenti, hogy valami újraformált vagy újjáélesztett változatát jelöli. A "Gothic" szó pedig a középkori gót stílusra utal.

A neogótika a 19. században terjedt el Európában és Észak-Amerikában, mint egy válasz a korábbi klasszicista stílusok túlzott egyszerűségére és racionalitására. Az építészet területén kezdte elnyerni népszerűségét, majd később a belsőépítészet, a bútorok és más művészeti ágak terén is megjelent.

Az etimológiai eredetét tekintve a "Gothic" szó az ó-gót nyelvből származik, ami egy germán nyelvjárás volt a 4. és 6. század között. Az ó-gótok egy németalföldön élő germán népcsoport voltak. A középkori időkben azonban ez a szó nemcsak erre a népcsoportra utalt, hanem általánosan azokra az építészeti formákra is, amelyek a gótok által használtak voltak.

A neogótika tehát a középkori gót építészeti stílus modern újraélesztése, amelyet a 19. században kezdtek el alkalmazni. Az újjáélesztés célja az volt, hogy visszanyerjék és újraértelmezzék a középkori építészet romantikus és monumentális jellegét.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A neogótika stílusát gyakran alkalmazzák a katedrálisok építésénél.
2. Az újabb építészeti trendek között a neogótika is visszatért.
3. A neogótika sokak szerint romantikus és misztikus hangulatot teremt.
4. A neogótika jellegzetes elemei közé tartoznak az ívelt ablakok és az oszlopok díszítése.
5. A neogótikus épületek általában nagy méretűek és díszesek.
6. Az egyik híres példa a neogótikus építészetre a New York-i St. Patrick's székesegyház.
7. A neogótika elterjedt az 1800-as években, mint reakció a korábbi klasszikus stílusokra.
8. A neogótika gyakran inspirálja a művészeket és tervezőket kortárs alkotásaikban is.
9. Sok közép-európai városban megtalálhatók neogótikus elemekkel díszített épületek.
10. A neogótika fontos része volt a viktoriánus korból származó építészeti fejlődésnek.

Rokonértelmű szavak

neoreneszánsz, neobarokk, neoromán, neorokokó, neobizánci

Fonetikus átírás

[nɛoˈɡoːtikɒ]

Betűrendben közeli szavak

nemzetgyűlés, nemzetiszocialista, néni, neobarokk, neofita, neogótika, neoliberalizmus, neolitikum, neológ, neologizmus, neológus,