JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

montázs

montázs szó jelentése

A 'montázs' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A montázs egy film- és videótechnikai eljárás, amely során több különböző jelenet, képkocka vagy felvétel összeillesztésével hoznak létre egy egységes, összetett szerkezetet. A montázs segítségével a különböző jelenetek időben, térben vagy érzelmi szempontból történő kapcsolatát alakítják ki, így teremtve meg a narratív vagy esztétikai hatást. A montázs lehet lineáris vagy nem-lineáris, attól függően, hogy az elkészített szerkezet követi-e az eredeti felvétel sorrendjét vagy sem. A montázs eszközei között szerepelhetek az átmenetek (pl. vágások, disszolválások), képeffektek (pl. lassítás, gyorsítás), hanghatások (pl. zenék, hangeffektek) és más utómunka technikák. A montázs alkalmazása nemcsak a filmművészetben jellemző, hanem széles körben használják az animációkban, reklámokban és egyéb médiumokban is. A megfelelően elkészített montázs segítségével hatékonyan lehet átadni az üzenetet, elérni az érzelmi hatást és létrehozni egyedi vizuális és narratív élményt a nézők számára.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "montázs" szó eredete a francia nyelvből származik. A "montage" kifejezés, amelyből a "montázs" szó ered, a 19. században jelent meg a francia filmkészítésben.

A "montage" eredetileg a képzőművészetben és az építészetben használták, és az összeállítás, szerkesztés, vagy rendezés folyamatát jelentette. A filmiparban kezdettől fogva használták ezt a fogalmat, hogy leírják a különböző jelenetek összeillesztését és szerkesztését egy filmvásznon.

Ez a fogalom azt jelenti, hogy a különböző jeleneteket vagy képeket úgy kombinálják, hogy új jelentéseket és érzelmeket hozzanak létre. A montázs segítségével lehetőség nyílik az idő ugrásaival, az ellentétes képek egymás mellé helyezésével vagy más szerkesztési technikákkal dramatikus hatásokat elérni.

A "montage" szó eredeti forrása bizonytalan, de feltehetően az angol "mount" (hegy) szóból eredeztethető. Ez arra utalhat, hogy a montázs folyamatában a képek vagy jelenetek egymásra helyezése hasonló ahhoz, ahogy a hegyek egymásra rakódnak.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A film végén egy lenyűgöző montázst láthattunk a főszereplő életének legfontosabb pillanatairól.
2. A képzőművészeti kiállításon egy montázs alkotás keltette fel a legnagyobb figyelmet.
3. Az újságban megjelent cikkben több fotó montázst használtak a történet szemléltetésére.
4. Az építészeti bemutató során bemutattak egy látványos montázst, amely összefoglalta az épület tervezését és kialakítását.
5. Az reklámfilmben egy dinamikus montázs segítségével mutatták be a termék sokoldalúságát és előnyeit.
6. A dokumentumfilm sok archív felvételből készült montázst tartalmazott, amely áttekintette az események kronológiáját.
7. Az új zenei klipben különleges montázs technikákat használtak, hogy vizuálisan izgalmasabbá tegyék az előadást.
8. A diavetítés során a fotók nagyszerű montázsa mutatta be az esküvő minden fontos pillanatát.
9. A művészeti installáció részeként egy nagyméretű képernyőn egy folyamatosan változó képmontázst vetítettek.
10. A film rendezője a montázst használta az idő múlásának bemutatására és a történet előrehaladásának gyorsítására.

Rokonértelmű szavak

összerakás, szerkesztés, összeállítás, összevágás, összefűzés

Fonetikus átírás

[mɔn'ta:ʒ]

Betűrendben közeli szavak

monoteista, monoteizmus, monoton, monstrancia, monstrum, montázs, montírozás, monumentális, mony, moraj, morál,