monográfia
monográfia szó jelentése
A "monográfia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint határozható meg: A monográfia egy olyan írás, tanulmány vagy könyv, amely egyetlen témát vagy tárgyat dolgoz fel részletesen és alaposan. Ez a műfaj gyakran a tudományos kutatások eredményeit, esetleg egy adott terület vagy személy életét, munkásságát tárgyalja mélyrehatóan. A monográfia általában hosszabb és részletesebb, mint egy cikk vagy tanulmány, és általában sok forrást és kutatást igényel. A monográfia lehet akár egy tudományos jellegű munka is, amely egy adott témakört vagy problémát dolgoz fel a legapróbb részletekig. Ilyenkor a szerző általában a téma minden lehetséges aspektusát körüljárja, bemutatja a korábbi kutatások eredményeit, saját megfigyeléseit és következtetéseit. Emellett a monográfia lehet irodalmi jellegű is, például amikor egy író vagy költő életét, munkásságát részletesen elemzik és bemutatják. Ilyen esetben az író vagy költő életútjának fontos állomásait, műveinek jellemzőit, stílusát, hatását és értékét tárgyalják. Összességében a monográfia egy részletes, alapos tanulmány vagy könyv, amely mélyrehatóan foglalkozik egyetlen témával vagy tárggyal.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "monográfia" szó a görög nyelvből ered, és két görög szóból áll össze: "monos" (egy) és "grapho" (írni). A szó tehát azt jelenti, hogy egy dologról vagy témáról írt mű, amely részletesen és alaposan foglalkozik vele.
A "monográfia" kifejezés használata az 1700-as években terjedt el a tudományos körökben. Az első ismert felhasználása Johann Georg Walch nevéhez köthető, aki 1726-ban egy filozófiai munkájában használta a szót. Azonban csak a 19. században vált általánosan elfogadottá és használttá.
Az etimológiai elemzés szerint a "monos" szó eredete is visszavezethető az indoeurópai gyökerekhez. Az indoeurópai "men-" gyöknek az egyik jelentése "gondolkodni" vagy "figyelni". Ebből fejlődött ki a görög "monos", ami jelenthetett "egyedülálló", "egyszerű" vagy "egy".
A "grapho" szó pedig egyszerűen csak az írás cselekedetét jelenti.
Összességében a "monográfia" szó tehát egy olyan írott művet jelöl, amely egy adott témát vagy dolgot részletesen és alaposan taglal, és a szó eredete a görög "monos" (egy) és "grapho" (írni) szavakból ered.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A diákoknak monográfiát kellett írniuk az általuk választott történelmi eseményről.
2. Az egyetemi hallgatók a diplomamunkájuk részeként gyakran készítenek monográfiát egy adott kutatási témáról.
3. A könyvtárban található monográfia segített megtalálni a szükséges információkat az állatvilág témájában.
4. Az iskolásoknak monográfiát kellett írniuk a kedvenc szerzőjükről vagy könyvükről.
5. A tudományos konferencián bemutattam a saját monográfiámat az irodalmi műfajok történetéről.
6. Az antropológus egy évig tartó kutatás eredményeit foglalta össze a monográfiájában.
7. A monográfia segített mélyebb betekintést nyerni a politikai rendszerek kialakulásának folyamatába.
8. Az iskolai tanterv részeként a diákoknak monográfiát kellett írniuk a hazai kultúráról és hagyományokról.
9. A művészettörténész kiemelte a fontosabb műveket monográfiájában, amelyek meghatározták az adott korszakot.
10. A monográfia átfogó képet adott a város történelméről, kulturális örökségéről és jelentőségéről.
Rokonértelmű szavak
tanulmány, tanulmánykötet, tanulmányozás, elemzés, részletes felmérés, tudományos írás, tudományos munka
Fonetikus átírás
[mɔˈnoːɡrɑfiɑ]
Betűrendben közeli szavak
monetizálás, monitorozás, monofóbia, monogám, monogámia, monográfia, monogram, monokauzális, monokli, monokróm, monokultúra,