mindenki
mindenki szó jelentése
A "mindenki" szó a magyar nyelvben egy névmás, amely azt jelenti, hogy valamennyi emberre vagy személyre vonatkozik. Fogalmilag azt az összes embert jelenti, aki egy adott csoportba vagy közösségbe tartozik, vagy akár az egész emberi fajt összefoglalja. A "mindenki" kifejezés általában arra utal, hogy nincs kivétel vagy korlátozás azon személyekre vonatkozóan, akikre érvényes. A "mindenki" szó használata általában olyan helyzetekben fordul elő, amikor egyáltalán nem szükséges vagy célszerű konkrét egyénekről beszélni. Például: "mindenki szereti a csokit." Ebben az esetben nem fontos tudni, pontosan kik szeretik a csokit, csak azt állítjuk, hogy ez egy általános érzés minden emberre vonatkozóan. A "mindenki" kifejezést gyakran használják a közösségek vagy társadalmi csoportok összetartozását hangsúlyozva. Például: "Együtt kell dolgoznunk, hogy mindenki boldog legyen." Itt a "mindenki" azt jelenti, hogy minden embernek ugyanazok a jogai és lehetőségei vannak, és mindannyiunk felelőssége, hogy ezt biztosítsuk. Összességében a "mindenki" szó a magyar nyelvben egy általánosító kifejezés, amely az összes embert vagy személyt jelenti, és arra utal, hogy nincs kivétel vagy korlátozás azon személyekre vonatkozóan, akikre érvényes.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "mindenki" szó a magyar nyelvben a 16. századtól használatos. Az eredete az ómagyar "minden" szóból alakult ki, melynek jelentése "az összes, valamennyi". A "minden" szó pedig az ómagyar "mindegy" szóból ered, ami azt jelenti, hogy "nincs különbség, nem fontos".
A "mindenki" tehát eredetileg azt jelölte, hogy valaki minden emberre vonatkozik, vagyis mindenkire érvényes. Az idők során a szó jelentése kibővült és általánosabb lett, így ma már azt jelenti, hogy valaki mindenkit vagy minden embert magában foglal.
Az etimológiai elemzés szerint a "mindenki" szó vélhetően egy régi összetett névmásból alakult ki az ómagyar nyelv időszakában. A névmások gyakran alkotnak új szavakat azzal, hogy hozzákapcsolnak más elemeket vagy toldalékokat. A "mindenki" esetében a "minden" névmáshoz kapcsolódott egy olyan toldalék (pl. -ki), amely meghatározta annak általános emberre vonatkozó jelentését.
Fontos megjegyezni, hogy a "mindenki" szó nem csak a magyar nyelvre jellemző, hanem sok más nyelvben is hasonló formában vagy kifejezéssel találkozhatunk. Ez azt mutatja, hogy az emberek szükségét érezték egy olyan szónak, amely általánosan utal minden emberre vagy mindenkit magába foglaló fogalomra.
Szófaja és helyesírása
személy névmás
Példamondatok
1. mindenki szereti a nyarat.
2. mindenki tudja, hogy a gyümölcsök egészségesek.
3. mindenki hallotta már a hírt a balesetről.
4. A tanár mindenkit felszólított a csendre az osztályban.
5. mindenki kíváncsi arra, hogy mi lesz a következő epizódban.
6. mindenki megérkezett az esküvőre időben.
7. A boltban mindenki próbálta megtalálni a legjobb ajánlatot.
8. Az anyuka mindenkit megcsókolt, mielőtt elindult otthonról.
9. A bulin mindenki táncra perdült a jó zenére.
10. mindenki gratulált a győztesnek a verseny után.
Rokonértelmű szavak
mindnyájan, valamennyien, minden ember, valaki-ki, emberek, társadalom, közönség
Fonetikus átírás
/mindɛnki/
Betűrendben közeli szavak
tigris, fa, fasirozott, huvely, gravitacio, mindenki, furnerlemez, emlekkonyv, legy, jovedelem, boszorkanykonyha,