JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

messzi

messzi szó jelentése

A "messzi" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben többféleképpen értelmezhető, attól függően, hogy milyen kontextusban használjuk. 1. Távolság: A "messzi" szó leggyakoribb jelentése a távolságra utal. Ez azt jelenti, hogy valami nagyon távol van valamitől vagy valakitől. Például: "A város messze van a falutól", vagy "Tízezer kilométerrel messzebbre utaztunk Európától". 2. Időbeli távolság: A "messzi" kifejezés időbeli távolságot is jelenthet. Ez azt jelenti, hogy valami nagyon régen történt vagy nagyon sokáig tartott el. Például: "Ez az esemény már nagyon messze van a múltban", vagy "Már nagyon messze van az idő, amikor utoljára találkoztunk". 3. Elérhetetlenség: A "messzi" szó használható arra is, hogy valami elérhetetlen, megközelíthetetlen vagy el nem érhető helyzetet vagy állapotot jelentsen. Például: "Ez a cél még messze van", vagy "Az álmaim messze vannak a valóságtól". 4. Különlegesség: Végül, a "messzi" szó használható arra is, hogy valami különleges vagy egyedi legyen. Például: "Ez a táj nagyon messzi és különleges", vagy "Ez a könyv egy messzi világ történetét meséli el".

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "messzi" szó eredete és kialakulása a magyar nyelvben meglehetősen összetett. A szó eredeti formája az ótörök "menzil" vagy "menzir" szóból ered, ami jelentése szerint "útállomás" vagy "megállóhely". Az ótörökben ez az arab eredetű "manzil" szóból alakult át.

A középkorban a szó jelentését kibővítették, és a távolságokat is kezdték vele kifejezni. A 16. században a "messze" alakja már használatos volt, mint távolságot jelölő kifejezés.

Az etimológiai átalakulást követve a "menzil" szóból a magyar nyelvben először a "mészely", majd az ősi nyelvjárásokban a "mészgél", majd végül a mai formájában a "messzi" alakot vette fel.

Így tehát a 'messzi' szó eredetileg az ótörök "menzil" vagy "menzir" szóból ered, ami utazások során használt megállóhelyet vagy útállomást jelentett. A magyar nyelvben aztán ennek jelentése bővült, és ma már távolságot vagy messzeséget fejez ki.

Szófaja és helyesírása

melléknév

Példamondatok

1. A városunk messze van a tengerparttól.
2. Egy messzi országba utaztam nyaralni.
3. A falu, ahol lakom, messzire van a legközelebbi várostól.
4. A hegyek messziről láthatóak a völgyből.
5. Az éjszakai égbolt tele van csillagokkal, amik messze ragyognak.
6. A gyerekem bámulva nézte a repülőgépeket, ahogy messze elrepülnek az égen.
7. Az autópálya mellett egy messzi tábla jelzi, hogy hol található a következő település.
8. A túrázók sokat sétáltak, hogy elérjék a messzi kilátópontot.
9. A film egy mesés, messzi világban játszódik.
10. Az öregember reggelente felkel, és elindul sétálni a napfelkeltét nézni a messzi dombokon át.

Rokonértelmű szavak

távoli, távolabbi, távoliak, távolban, távolságba, messzebbi

Fonetikus átírás

/mɛsi/

Betűrendben közeli szavak

selyem, szoke, jegenyefa, morajlik, cecelegy, messzi, kabul, misszionarius, vonzas, meregzold, konfirmal,