magfúzió
magfúzió szó jelentése
A 'magfúzió' kifejezés a magyar nyelvben a természettudományok területén használatos fogalom. A magfúzió az atommagok összeolvadását jelenti, amikor két könnyű atommag (általában hidrogénizotópok) egyesül és egy újabb atommagot hoznak létre. Ez a folyamat nagy mennyiségű energiát szabadít fel, és olyan erőforrások alapját képezi, mint a Napban zajló nukleáris reakciók. A magfúzió az ellentéte a maghasadásnak, amikor pedig egy nehéz atommag (például uránium) kettéhasadása során energiát bocsátanak ki. A magfúzió jelenleg is intenzív kutatás tárgya a nukleáris energia előállítása terén, mivel nagyobb energiahatékonysággal jár és kevésbé környezetszennyező, mint a hagyományos nukleáris erőművek. A 'magfúzió' szó tehát összefoglalja azt a folyamatot, amikor könnyű atommagok összeolvadnak és nagy mennyiségű energia szabadul fel.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "magfúzió" szó eredete és kialakulása a következőképpen magyarázható:
A "magfúzió" egy kifejezés, amelyet a nukleáris fizikában használnak. A szó két részből áll: "mag" és "fúzió".
- "Mag" kifejezés az atommagra utal, ami az atom tömegének és elektromos töltéseinek központi része. Ez az összetevő tartalmazza a protonokat és neutronokat, amelyek együtt alkotják az atommagot.
- "Fúzió" pedig jelentése szerint két vagy több dolog összeolvadása vagy összetapadása. A nukleáris fizikában a fúzió azt jelenti, hogy az atommagok összeolvadnak, és egy új mag képződik.
Ezért a "magfúzió" kifejezés arra utal, hogy az atommagok egyesülnek vagy összeolvadnak, hogy létrehozzanak egy új magot. A magfúziót általában a napban és más csillagokban történő hidrogénből héliumot előállító folyamatok során tanulmányozzák.
Az etimológiai eredet pontosabb megállapítása nehéz lehet, mivel a "magfúzió" kifejezést tudományos szakkifejezésként használják, így valószínűleg nem egyértelműen azonosítható egyetlen nyelv vagy szó eredetével. Azonban, a "mag" és "fúzió" kifejezések mindkettőnek gyökere van a latin nyelvben, amelyek a középkori latinból származnak.
A "mag" kifejezés a latin "magnus" szóból ered, ami nagyot vagy jelentős dolgot jelent. A "fúzió" pedig a latin "fusio" szóból ered, ami olvadást vagy összeolvadást jelent. Tehát a "magfúzió" kifejezés az atommagok nagy jelentőségű összeolvadására utal.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A Napban zajló magfúzió hatalmas mennyiségű energiát szabadít fel.
2. A magfúzió a jövőbeni energiaellátás egyik ígéretes technológiája.
3. A hidrogénbomba működése során magfúzió történik.
4. A tudósok több évtizede dolgoznak azon, hogy a kontrollált magfúziót valósítsák meg.
5. Az ITER projekt célja a termonukleáris fúzió technológiájának fejlesztése és vizsgálata.
6. A magfúziós reakcióban a könnyű atommagok egymással összeolvadnak, és nagyobb atommagot hoznak létre.
7. Az óriási hőmérséklet és nyomás szükséges ahhoz, hogy a magfúziós reakciók lejárjanak.
8. A természetben is zajlik magfúzió, amikor például a csillagokban hidrogénből hélium keletkezik.
9. Az emberiség reményei szerint a jövőben a magfúzió segítségével tiszta és szinte korlátlan energiát lehet előállítani.
10. Az ilyen típusú reakciók során nukleáris hulladék sokkal kevesebb keletkezik, mint a nukleáris hasadás esetén.
Rokonértelmű szavak
fúziós reakció, termonukleáris fúzió, atommagfúzió, nukleáris fúzió
Fonetikus átírás
/mɒgfuzioː/
Betűrendben közeli szavak
magasépítés, magasföldszint, magasztos, magatartás, magáz, magfúzió, magiszter, máglya, máglyahalál, magna cum laude, magna_cum_laude,