Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület július 29-ére közösségi kert látogatást szervez Kispestre, az ELSŐ KIS-PESTI KERTbe, melyre szeretettel hívunk!
Indulás: július 29-én 9 órakor a Esztergomi Környezetkultúra Egyesület irodájától külön busszal, Árpád u. 32.
Találkozhat a kert fenntartóival, a kerti programok szervezőivel, akik elmesélik majd az érdeklődőknek tapasztalataikat az alapítás óta eltelt 4 évről.
A program részeként megismerhetjük a kert közösségformáló erejét, oktatási, iskolai programokba való bevonási lehetőségeit, tapasztalatokat.
Azt gondoljuk, hasznos szakmai tapasztalat lehet, ha első kézből láthatunk közösen egy már jól működő programot, melynek erényeiből sokat átemelhetünk helyi viszonyokra!
A kert honlapja: www.elsokispestikert.hu
“A közösség kertek olyan városi területek, amelyet több ember (városi kertészek) közösségben művelnek. Sokféle növény termeszthető a közösségi kertekben: virág, fűszernövények vagy haszonnövények, élelmiszerek. Közösségi kertben azok kertészkednek, akiknek nincs saját kertjük, telkük, viszont igénylik a növényekkel való foglalkozást, a zöld felületek nyugalmát, mindezt lehetőleg közel a lakóhelyükhöz. Mások a testmozgás, a rekreáció miatt vágnak bele a kertészkedésbe, van akiket a közösségi élet vonz, vagy az élelmiszer-önellátás elérése a céljuk.
A közösségi kerteket a városok elhagyott telkein, üres grundjain alapíthatunk. A föld lehet bérelt vagy ingyenesen juttatott, vagy magántulajdon. A közösségi kertekben művelhetik a földet egyéni parcellákon vagy közösen, kommunában. A közösségi kertekben az élelmiszernövényeket általában saját használatra termesztik az eladás helyett. A közösségi kertekben érdemes közösen használni a kertészeti eszközöket, illetve közösen használni a vizet, a komposztálót.
A közösségi kertek önszerveződő civil kezdeményezések, de sok példa van egyházi kertekre, szociális kertekre, iskolai kertekre, nonprofit szervezetek által működtetett kertekre, vagy csak egyszerűen a szomszédság által működtetett kertekre is. A kertészek a legtöbb esetben vezetőt választanak, aki szervezi, irányítja a kert közös munkálatait, intézi ügyeiket, elsimítja az esetleges súrlódásokat, betartatja a közösen hozott szabályokat.
A kezdeményezés nyugaton és a tengerentúlon évtizedes hagyományokra vezethető vissza, itthon viszont újdonság.
A KÉK – Kortárs Építészeti Központ (www.kek.org.hu) szervezésében programot indítunk Budapesten közösségi kertek alapítására.
A közösségi kertek program már eddig is széles médianyilvánosságot kapott: számos újság, rádióműsor, televíziós csatorna, internetes portál foglalkozott a kezdeményezéssel, és az elkövetkező év során folyamatában közvetítik majd a kertek alakulását. A közösségi kertek alapítása a széles nyilvánosság érdeklődésére is számot tartó esemény, így a támogatók bőséges publicitást kapnak.”
Rosta Gábor
Kortárs Építészeti Központ