JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kúria

kúria szó jelentése

A 'kúria' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben többféle értelemben is használatos. Az alábbiakban bemutatom a leggyakoribb jelentéseket: 1. Történelmi értelemben: A középkori Magyar Királyságban a királyi udvar székhelye, az uralkodó hivatala és lakóhelye volt. A kúriában tartották az udvari üléseket, itt éltek a nemesek és folyt az udvari élet. 2. Jogászati értelemben: A kúria egy olyan jogi intézmény, amely Magyarországon a legfelsőbb bíróságként működik. Feladata a jogegység biztosítása, jogszabályok értelmezése és határozatok hozatala. 3. Építészeti értelemben: A kúria egy régi, impozáns épület vagy palota, amely általában nagyobb méretű és díszesebb, mint a többi épület körülötte. Gyakran előforduló építészeti elem volt a történelmi városokban. 4. Köznyelvi értelemben: A 'kúria' szót használhatjuk bírósági tárgyalóteremre is utalva, például "az ügyet a kúriára vitték". Fontos megjegyezni, hogy a 'kúria' szó több jelentéssel rendelkezik, és az értelmezése függ a kontextustól, amelyben használják.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "kúria" szó eredete a latin "curia" szóból származik. A curia eredetileg az ókori Rómában a városi tanácsot jelentette, amely a római polgárokat képviselte. A szó jelentése később kibővült és átvitt értelemben hivatali épületeket, illetve bírósági épületeket is jelentett.

A kúria szó magyar nyelvbe való átvétele közvetlenül a latinból történt. A középkori Magyarországon a királyi udvar és a királyi tanács épületét nevezték kúriának. Ebben az időben ezek az épületek nemcsak a királyi udvart fogadták, hanem jogi ügyek intézésére is szolgáltak.

Az etimológiai kutatások szerint a latin "curia" szó eredete bizonytalan. Az egyik elmélet szerint a szó kapcsolatban állhat az ólatin "co-viria" kifejezéssel, ami azt jelenti, hogy "együtt lakni". Más teóriák szerint pedig görög vagy etruszk eredetű lehet.

Összességében tehát a "kúria" szó eredete és kialakulása latinra vezethető vissza, amely az ókori Rómából terjedt el. A magyar nyelvben a kifejezés a középkorban kapott jelentőséget és használatot, mint a királyi udvar és jogi ügyek intézésére szolgáló épületek.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A kúria az ország legfelsőbb bírói fóruma.
2. A kúria döntése alapján végrehajtják a büntetéseket.
3. Az ügyvéd panaszt nyújtott be a kúriához az ítélet megsemmisítéséért.
4. A kúriára fordultam, hogy jogi tanácsot kérjek az ingatlanvásárlással kapcsolatban.
5. A bíróság első fokon elutasította a kérelmet, ezért most a kúriához fordulunk.
6. A kúria határozata precedenst teremthet a hasonló ügyekben is.
7. A vádlott fellebbezést nyújtott be a kúriához az ítélet ellen.
8. Az új törvény miatt a kúria újraértékelte az adózási szabályokat.
9. A kúria tagjai nagy tapasztalattal rendelkező bírák.
10. Az ügyvédek először tárgyalnak az alperesi bíróságon, majd szükség esetén a kúrián is megjelennek.

Rokonértelmű szavak

palota, udvarház, kastély, rezidencia, nemesi ház, főúri székhely, uradalmi központ

Fonetikus átírás

/'kuːriɑ/

Betűrendben közeli szavak

kuratórium, kurázsi, kurbli, küret, kurfli, kúria, kuriózum, kurír, kurizál, kurosz, kurrens,