JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kozmunka

kozmunka szó jelentése

A "közmunka" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "közmunka" olyan munkavégzést jelent, amelyet a munkanélküli vagy álláskereső személyek végrehajtanak bizonyos közösségi feladatok ellátása érdekében. A közmunka lehet ideiglenes vagy tartós jellegű, és általában az adott településen vagy régióban elérhető infrastruktúra, közegészségügy, oktatás, környezetvédelem vagy más közszolgáltatások területén történik. A közmunka célja többek között a munkanélküliség csökkentése, a társadalmi integráció elősegítése és a közterületek karbantartása. A közmunkaprogramok keretében résztvevők általában rövid időtartamú szerződést kötnek az önkormányzattal vagy más helyi szervezettel, és ezért cserébe juttatást kapnak, amely általában minimálbérnél magasabb, de alacsonyabb a piaci bérnél. Fontos megjegyezni, hogy a közmunka nem helyettesíti a hagyományos munkahelyeket, hanem inkább ideiglenes megoldást kínál az álláskeresőknek, akik így képesek bevonódni a munkaerőpiacba, valamint megszerezni vagy frissíteni a készségeiket és tapasztalataikat.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "közmunka" szó eredetileg a magyar nyelvben az 1930-as években kezdett elterjedni. A szóösszetétel a "köz" és a "munka" szavakból áll, amelyek jelentése egyértelműen érthető: közösségi munkát, közszolgálati munkát jelent.

A közmunka fogalmának kialakulása Magyarországon az 1930-as évekre tehető. Ekkor indult meg a közmunkaprogramok bevezetése, amelyek célja a munkanélküliség csökkentése és a gazdaság élénkítése volt. Az első nagyobb közmunkaprogramot az 1930-as évek közepén vezették be a nagy gazdasági világválság következményeként.

Az "ismétlődő munkaerő" kifejezés is használatos volt ebben az időszakban, ami arra utalt, hogy az embereket rendszeresen foglalkoztatják, de nem állandó munkahellyel vagy fizetettel rendelkeznek. Aztán ez az elnevezés átalakult a "közmunka" kifejezéssé, amely ma már széles körben használt fogalom Magyarországon.

Etimológiailag nincs pontos információ arról, hogy hogyan alakult ki a "közmunka" szó. Azonban valószínűleg a "közösségi munka" kifejezésből eredeztethető, amelyet az 1930-as években kezdtek használni. A "közmunka" szó tehát arra utal, hogy egy közösség, illetve a közösség érdekeit szolgáló munkát végeznek az emberek.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A közmunka program révén több ezer ember talált munkát az elmúlt években.
2. Az önkormányzat úgy döntött, hogy a közterületek rendbetételét közmunkásokkal oldja meg.
3. A közmunka lehetőséget ad azoknak a munkanélkülieknek, akiknek nehézséget jelent munkát találni.
4. A településen önkormányzati intézményekben is végezhető közmunka, mint például takarítás vagy kertrendezés.
5. Az állam támogatásával az idősebbek is részt vehetnek a közmunka programban, így szociális tevékenységeket végezhetnek.
6. A közfoglalkoztatási program keretén belül a közmunkások megtisztították a folyó partját a szemetektől.
7. A közmunka lehetőséget ad arra, hogy az emberek új készségeket sajátíthassanak el és tapasztalatot gyűjtsenek.
8. Az önkormányzat segítségével kialakult közmunka projektekkel sikerült felújítani a város egyes épületeit.
9. Az alacsony képzettségűek számára a közfoglalkoztatási programban való részvétel közmunkaként jelentkezhet.
10. A közmunkások a település közösségi rendezvényein is segítenek, például az asztalok terítésében és a tereprendezésben.

Rokonértelmű szavak

munkanélküli segély, közfoglalkoztatás, állami munka, közmunkaprogram, közhasznú munka

Fonetikus átírás

[kœzmunːkɒ]

Betűrendben közeli szavak

kutyakomedia, frasz, remenytelen, helyettesit, molnar, kozmunka, kaland, hoeses, trio, lakcim, osztalyterem,