konyvmoly
konyvmoly szó jelentése
A "könyvmoly" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint definiálható: A "könyvmoly" egy olyan személyt vagy jellemzőt jelöl, aki rendkívül lelkesen és szenvedélyesen szereti a könyveket. A könyvmolyok általában nagy mennyiségű könyvet olvasnak, gyűjtenek és gyakran időt töltenek könyvesboltokban, könyvtárakban vagy antikváriumokban. A könyvmolyok általában nagy érdeklődést mutatnak az olvasás iránt, és élvezik az új történetek, információk vagy ismeretek felfedezését. Gyakran választanak el magukat más tevékenységektől annak érdekében, hogy több időt tölthessenek könyveikkel. A "könyvmoly" kifejezést általában pozitív értelemben használják, hogy kifejezzék valaki elkötelezettségét és szeretetét a könyvek iránt. Az ilyen emberek gyakran büszkék arra, hogy sokat olvasnak, és örömmel osztják meg tapasztalataikat másokkal. A "könyvmollyá" válás többek között a műveltség és az intellektuális érdeklődés jele is lehet. Összességében a "könyvmoly" egy olyan személyt vagy tulajdonságot jelent, aki szenvedéllyel szereti és élvezi az olvasást, valamint gyakran olvas, gyűjt és időt tölt könyvekkel kapcsolatos tevékenységekkel.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "könyvmoly" szó eredete és kialakulása a következőképpen alakult:
A "könyvmoly" kifejezés a "moly" szóból ered, ami eredetileg egy rovarfajtát jelölt. A molyok általában textíliákat, könyveket vagy más organikus anyagokat rágcsálnak meg.
A "könyvmoly" kifejezést először a könyvek védelmére használták, hogy utaljanak azokra az apró rovarokra, amelyek megtámadják és tönkreteszik a könyveket. Ennek a jelentésnek azonban későbbi időkben jelentősége kezdett eltolódni.
A "könyvmoly" kifejezés ma már nem csak a rovarra utal, hanem olyan emberekre is használjuk, akik nagyon szeretnek olvasni és intenzíven foglalkoznak a könyvekkel. Az 'olvasási szenvedély' értelmét kapta.
Egyes források szerint a "könyvmoly" szó eredeti jelentése azért változott meg, mert a rovarok mellett az emberek is megszállottan olvastak és minden idejüket könyvekkel töltötték.
Az etimológiai elemzés szerint a "moly" szó görög eredetű, és a "mólosz" vagy "móla" szóból ered, ami azt jelenti, hogy "szövetdarab". A görögök valószínűleg ezt a szót használták a textíliákat rágcsáló rovarokra is.
Összefoglalva tehát a "könyvmoly" kifejezés eredetileg egy rovarfajtát jelölt, amely a könyveket rágcsálja. Később azonban az emberekre is alkalmazták, akik megszállottan olvasnak és szeretnek könyvekkel foglalkozni.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Állandóan a könyvtárban lógó könyvmoly vagyok.
2. A barátaim mindig meglepődnek, mennyire könyvmoly vagyok.
3. Esténként a kanapén ülve, könyvmoly módjára pörgetem az oldalakat.
4. A szülinapi kívánságom mindig egy új könyv a könyvmolyságom táplálására.
5. Az igazán boldog pillanataim azok, amikor egy jó könyvvel a kezemben lehetek - igazi könyvmoly vagyok.
6. A családom már megszokta, hogy minden ajándékot könyvek formájában kap tőlem, hiszen tudják, hogy mennyire könyvmoly vagyok.
7. Nincs jobb érzés számomra, mint amikor belemerülök egy új történetbe - ekkor a legnagyobb mértékben érzem magam könyvmolynak.
8. Amikor elutazom, mindig nehéz döntést kell hoznom, hogy hány könyvet vigyek magammal - de ez a tipikus könyvmoly probléma.
9. Az olvasás szenvedélye egész életemben jelen volt - valóban örökös könyvmoly vagyok.
10. Néha még álmodban is azzal találkozom, hogy újabb és újabb kötetek gyarapítják a könyvmolyságomat.
Rokonértelmű szavak
könyvszerető, könyvrajongó, könyvfaló, olvasófanatikus
Fonetikus átírás
[kœɲvmolɪ]
Betűrendben közeli szavak
borsav, mia, lisztbogar, ropogos, bokor, konyvmoly, ujonc, falu, hasonmas, orsocsont, bekecs,