kolónia
kolónia szó jelentése
A "kolónia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "kolónia" a görög "kólonosz" szóból ered, ami telepeseket, letelepedőket jelent. A kolónia egy olyan terület vagy település, amely egy másik ország területén vagy hatáskörében helyezkedik el, de önálló kormányzattal rendelkezik. Általában az anyaországtól távolabb fekvő területeken alakulnak ki, és gyakran a gazdasági vagy politikai érdekek miatt jönnek létre. A kolóniák lehetnek állandó vagy ideiglenes jellegűek. Az állandó kolóniákban a telepesek hosszabb távra telepednek le, megalapítják saját városaikat és intézményeiket, és közvetlenül irányítják az ottani ügyeket. Az ideiglenes kolóniák viszont átmeneti jellegűek lehetnek, például azért jönnek létre, hogy meghódított területeken vagy gazdasági célokra használják őket. A kolóniák létrehozása általában politikai és gazdasági előnyökkel járhat az anyaország számára. Az anyaország kiterjesztheti hatalmát és befolyását a kolónia területén, gazdasági erőforrásait kiaknázhatja, és új piacokat nyithat meg. Ugyanakkor a kolóniákban élő emberek gyakran másodrendű polgárok lehetnek az anyaország állampolgáraihoz képest, és a kolonizáló hatalom gyakran kizsákmányolja őket vagy korlátozza jogait. A "kolónia" szó tehát egy olyan területet vagy települést jelent, amely egy másik ország hatáskörében helyezkedik el, de önálló kormányzattal rendelkezik.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "kolónia" szó eredetét a latin "colonia" szóból eredeztethetjük, ami jelentése szerint telepesvárost vagy gyarmatot jelentett. A latin szó eredete visszavezethető a görög "kólonosz" (κόλωνος) szóra, ami szintén telepest vagy földművest jelentett.
Az ókori Görögországban a "kólonosz" olyan embert jelölt, aki az anyavárosából kivándorolt egy másik területre és ott új települést alapított. Ezeket a településeket "kolóniának" nevezték, és általában a gazdasági és politikai érdekek előmozdítására hozták létre.
A latin "colonia" szó használata az ókorban elsősorban Rómában és az azt körülvevő területeken vált elterjedtté. A rómaiak gyarmatosítás során telepeseket küldtek ki területeikre, hogy megtelepedjenek és gazdaságot építsenek ki. Ezeket a településeket is "coloniának" nevezték.
A középkorban a "kolónia" fogalmát továbbra is használták, de jelentése kissé változott. A kolóniák általában kis paraszti közösségek voltak, amelyek saját földterülettel rendelkeztek és önálló gazdálkodást folytattak. A telepeseknek általában kötelezettségeik voltak a földesúr felé, például adófizetés vagy munka teljesítése formájában.
A "kolónia" szó mai értelmezése többnyire a gyarmatosításra utal, amikor egy ország más területén megalapít egy új települést vagy területen tartósan jelen van. A szó tehát történelmi fejlődése során jelentős változáson ment keresztül, de mindvégig a telepesek által alapított településeket vagy területeket jelölte.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az emberek több száz éve kezdtek el kolóniákat alapítani az új világban.
2. Az antarktiszi kutatóállomások valódi kolóniaként működnek, ahol tudósok hosszú időt töltenek el.
3. A méheket gyakran kolóniákban tartják, ahol sok ezer egyed él együtt.
4. A brit birodalom egykor nagyszámú gyarmatból álló kolóniahálózatot irányított.
5. A marsi misszió célja az emberi kolónia létrehozása a vörös bolygón.
6. A hangyák különleges társadalmakat alkotnak, ahol minden egyes kolónia tagja meghatározott feladatot lát el.
7. Az első európai telepesek Massachusettsben alapítottak kolóniát 1620-ban.
8. Az ókori görögök számos kereskedelmi kolóniát alapítottak a Földközi-tenger térségében.
9. A talajban élő giliszták is kolóniákban szerveződnek, és segítenek a talaj termékenységének növelésében.
10. Az afrikai kontinensen számos független ország volt korábban gyarmati kolónia.
Rokonértelmű szavak
telep, telepesek gyűjtőhelye, gyarmat, gyarmatosított terület, lakónegyed, települési egység, kolonizált terület
Fonetikus átírás
[koˈloːniɒ]
Betűrendben közeli szavak
kolofónium, kölök, kolompár, kolompér, kolonc, kolónia, költészet, költözik, kolumbárium, kolumna, komaasszony,