JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

kollektivizálás

kollektivizálás szó jelentése

A 'kollektivizálás' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következőképpen definiálható: A 'kollektivizálás' olyan gazdasági, társadalmi és politikai folyamat, mely során a magántulajdonon alapuló gazdasági rendszert átalakítják, és az addig egyéni tulajdonban lévő földeket, javakat és termelési eszközöket közösségi tulajdonba helyezik. Ezáltal a termelés irányítása és a hasznosítása is a közösség, leggyakrabban az állam kezébe kerül. A kollektivizálás gyakran összekapcsolódik szocialista vagy kommunista ideológiákkal, amelyek az egyenlőség elve alapján hirdetik az állami tulajdont és a közösségi érdekek prioritását. A kollektivizálás célja többek között lehet a termelés hatékonyabbá tétele, a vagyonelosztás egyenlőtlenségeinek csökkentése, valamint a társadalmi igazságosság elérése. Az ilyen típusú átalakítások gyakran járnak változásokkal a termelési struktúrákban, a munkaerőszervezésben és a gazdasági rendszer működésében. Az állami vagy közösségi tulajdonú gazdaságot általában központi tervezés és irányítás jellemzi, ahol az állam vagy a párt meghatározza a termelés céljait, a termékek árát és a munkaerő felhasználását. A kollektivizálásnak azonban lehetnek hátrányai is, mint például a kezdeti káosz, a termelékenység csökkenése, az innováció hiánya vagy az egyéni vállalkozói szabadság korlátozása. Emiatt a kollektivizálás támogatói és ellenzői között hosszú ideig tartó viták alakultak ki.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "kollektivizálás" szó eredetileg a "kollektív" melléknévből és a "-izálás" igeképzőből áll össze.

A "kollektív" szó a latin "collectivus" szóból származik, ami azt jelenti, hogy "összegyűjtött" vagy "összeszedett". Ez a szó alapvetően arra utal, hogy valaminek az egyes elemeit vagy részeit összegyűjtik, összevonják vagy közösen használják.

Az "-izálás" képzőség pedig azt jelenti, hogy az adott főnévből vagy melléknévből igét képezünk. Ebben az esetben tehát a "kollektív" melléknévből a "-izálás" képzőség segítségével képezzük a "kollektivizálás" igét.

A kollektivizálás fogalma és kifejezése általában az agrárius társadalmakban jelent meg. A kollektivizálás olyan politikai folyamatot jelentett, amely során az egyéni tulajdonú földeket és gazdaságokat közösségi tulajdonba helyezték át. Ez általában érintette a mezőgazdasági termelést, de előfordult más területeken is, például az iparban.

A kollektivizálás fogalma és gyakorlata a 20. században vált különösen ismertté a Szovjetunióban és más szocialista országokban, ahol a kommunista pártok hatalomra kerülése után bevezették. A kollektivizálás célja általában az volt, hogy elősegítse a termelés hatékonyságát, növelje a termelékenységet és az ipari fejlődést, valamint eloszlassa az egyenlőtlenségeket a társadalmon belül. Azonban sok esetben ez a folyamat erőszakkal járt, és komoly társadalmi, gazdasági és emberi következményekkel járt.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A szocialista rendszerben a kollektivizálás célja az volt, hogy összevonják a kisparcellákat nagyobb termelőszövetkezetekben.
2. A kollektivizálás során a földeket és termelőeszközöket állami tulajdonba vették át.
3. Az 1950-es években Magyarországon is sor került a mezőgazdaság kollektivizálására.
4. A kollektivizálás eredményeként a parasztok elveszítették a földjeik feletti ellenőrzést és a termelést központosították.
5. A kollektivizálás gyakran járt együtt a parasztok jogainak korlátozásával és a hagyományos falusi életmód felbomlásával.

Rokonértelmű szavak

tömegessé tétel, közösségivé válás, közösségbe szervezés, csoportosítás

Fonetikus átírás

[kɔlɛktivizaːlaːʃ]

Betűrendben közeli szavak

kollegina, kollégium, kollekció, kollektív, kollektíva, kollektivizálás, kollektivizmus, kollízió, kolloid, kollokáció, kollokvium,