jobbagyi
jobbagyi szó jelentése
A "jobbágyi" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a középkori társadalmi rendszerben élő, földesúr alá tartozó paraszti osztályt jelöli. A jobbágyság a feudális rendszerben létező függőségi viszonyt jelenti, ahol a jobbágyok kötelesek voltak munkát végezni, adókat fizetni és más szolgáltatásokat nyújtani a földesúrnak cserébe az általa biztosított védelemért és más juttatásokért. A jobbágyság a 19. században megszűnt a Habsburg Birodalomban.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "jobbágyi" szó eredete a magyar földművelési rendszerre vezethető vissza. A középkori Magyarországon a társadalom hierarchikus volt, és a paraszti réteget két osztályra osztották: a nemesekre és a jobbágyokra.
A jobbágyok olyan földművesek voltak, akik a földesúr birtokán dolgoztak és adókat, illetve szolgáltatásokat nyújtottak neki cserébe. A jobbágyság rendszerét a feudális gazdálkodás jellemezte, amelyben a földesúr birtokot adott a jobbágyoknak használatra, de azoknak kötelezettségeik voltak irányába.
A "jobbágyi" szó etimológiája azonban nem tisztán magyar eredetű. A magyar nyelvbe valószínűleg német vagy lengyel közvetítéssel került át. A németben "Hörige" (jobbágy) vagy "Hörigkeit" (jobbágyság) szavak használata volt elterjedt, míg a lengyelek "chłop" (parasztember) és "chłopstwo" (parasztság) szavakat alkalmazták.
A "jobbágyi" szó tehát valószínűleg a német vagy lengyel hatásra keletkezett, amikor a magyar nyelvbe került. A pontos kialakulását és az eredeti forrását azonban nehéz meghatározni.
Szófaja és helyesírása
melléknév
Példamondatok
1. A középkori Európában a jobbágyi rendszer egyfajta feudális társadalmi struktúrát jelentett.
2. A jobbágyoknak a földesuruk szolgálatában kellett dolgozniuk és adókat fizetniük.
3. A jobbágyok nem rendelkeztek szabad mozgással, és nem léphettek ki a földesúr birtokáról.
4. A jobbágyi rendszerben a jobbágyok gyakran kemény munkát végeztek mezőgazdasági tevékenységek vagy más termelő ágazatok területén.
5. A jobbágyi státusz korlátozta a jobbágyok jogait és lehetőségeit, és alacsony társadalmi státust jelentett.
6. A fejlődő iparosodás és városiasodás folyamatában a jobbágyok fokozatosan vesztették el kötelezettségeiket és kezdtek önállóbb életet élni.
7. Az abszolút monarchiák megszűnése után a jobbágyi rendszer is végleg eltűnt Európából.
Rokonértelmű szavak
birtokos, paraszt, cseléd, földműves, liveg, angyalos, köznemes
Fonetikus átírás
[ˈjobːaːɟi]
Betűrendben közeli szavak
gyarmat, verholyag, hazugsag, agyar, konkoly, jobbagyi, napocska, alap, lift, proton, vagohid,