JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

gyarmat

gyarmat szó jelentése

A 'gyarmat' szó a magyar nyelvben több jelentéssel rendelkezik. Először is, egy területi entitást jelenthet, amelyet egy másik ország vagy hatalom uralma alá vontak. Ez a gyarmatosítás eredményeként következhet be, amikor egy erősebb ország meghódítja és fennhatósága alá vonja a gyengébb országot vagy területet. Másodszor, a 'gyarmat' szó használható az állati és növényi világban is. Ebben az értelemben olyan organizmust jelöl, amely egy másik organizmuson él vagy táplálkozik, és ezáltal kárt okozhat annak. Harmadszor, 'gyarmat' lehet az emberi testben is előforduló kórokozó baktériumok vagy gombák elnevezése. Ezek a mikroorganizmusok fertőzést okozhatnak és betegségeket váltanak ki. Végül, a 'gyarmat' szó átvitt értelemben is használható a társadalomban vagy gazdaságban. Ebben az értelemben olyan területet vagy szektorát jelenti valaminek, ami más országok vagy hatalmak gazdasági befolyása alatt áll. Összességében a 'gyarmat' szó tehát területi elfoglalást, hódítást, fennhatóságot, káros organizmusokat és gazdasági befolyást jelenthet a magyar nyelvben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "gyarmat" szó eredete a latin "colonia" szóra vezethető vissza. A "colonia" eredetileg Római Birodalom terjeszkedése során alapított telepesvárosokra utalt, amelyeket a birodalom lakosságának egy részétől elválasztva hoztak létre a meghódított területeken.

A latin "colonia" szó mögött pedig az ógörög "kolonos" (κόλονος) szó áll, ami "földműves" vagy "telepes" jelentést hordoz. Ezt a szót eredetileg az ókori görögök használták, hogy megkülönböztessék azokat az embereket, akik elhagyták az anyaországot és új területekre költöztek.

A középkorban és a kora újkorban a "gyarmat" kifejezést elsősorban a telepesek által alapított új településekre alkalmazták. Az európai országok gyarmatosítása során ezekben a gyarmatokban általában az anyaország érdekeit szolgáló gazdasági tevékenységet folytattak, például nyersanyagokat exportáltak és importáltak.

A szó tehát eredetileg egy olyan telepesvárosra vagy területre utalt, amelyet egy másik ország alapított és irányított. A későbbi időkben a gyarmat szó kiterjesztett jelentést kapott, és általánosan egy meghódított vagy függő területre utalt, amelyet egy másik ország ellenőrzése alatt tartottak.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A gyarmatok terjeszkedése a 19. században jelentős gazdasági és politikai erőt képviselt.
2. A gyarmatok általában az anyaországtól távolabb fekvő területeket jelentik.
3. Az európai hatalmak versenyeztek egymással a gyarmati területek megszerzéséért.
4. Az angol birodalomnak számos gyarmata volt Ázsiában, Afrikában és az Óceánián túl.
5. A gyarmatosítás során az európaiak általában kihasználták a helyi erőforrásokat és munkaerőt.
6. A gyarmatosítás sokszor konfliktusokhoz és összecsapásokhoz vezetett a helyi lakosság és a kolonizáló hatalmak között.
7. Az egykori gyarmatok többnyire függetlenné váltak a 20. században, de sokszor még mindig érezhetőek a korábbi gyarmatosítás hatásai.
8. Az új-zélandi Maoriaknak is voltak saját gyarmataik az előző évszázadokban.
9. A gyarmatokon kialakult keveredésnek köszönhetően sok helyen ma is megtalálhatók az európai és az őslakossági kultúrák hatásai.
10. A gyarmatok gazdasága gyakran volt alapul a nyersanyagok exportján, amelyeket az anyaország feldolgozott és értékesített.

Rokonértelmű szavak

telep, kolónia, területi fennhatóság, uralom, hódítás

Fonetikus átírás

[djɒrmɒt]

Betűrendben közeli szavak

zsolna, orangutan, hajtovadaszat, kejlak, terrakotta, gyarmat, verholyag, hazugsag, agyar, konkoly, jobbagyi,